W największym w Europie pałacu fabrykanckim, należącym niegdyś do Rodziny Poznańskich, od 1975 r. swoją siedzibę ma Muzeum Miasta Łodzi.

Pałacowe wnętrza stanowią ekspozycję ukazującą życie fabrykantów w XIX-wiecznej metropolii, która w ciągu niespełna pół wieku stała się jednym z największych ośrodków przemysłowych w Polsce. Na wystawach prezentowane są eksponaty związane z najważniejszymi wydarzeniami w historii Łodzi i wybitnymi mieszkańcami miasta.

 

W znajdującym się we wnętrzach pałacu Muzeum Miasta Łodzi zobaczyć można oryginalną statuetkę Oscara – nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Jest to laur przyznany twórcom filmu biograficznego o życiu Artura Rubinsteina L’Amour de la vie (Kocham życie). Statuetka znajduje się na wystawie poświęconej życiu i twórczości Artura Rubinsteina: “Muzeum Mistrza Artura”.

 

Więcej o samej ekspozycji przeczytasz tutaj.

 

Ziemia obiecana

Reż. Andrzej Wajda, 1974

 

Pałac, a właściwie jego wnętrza, w filmie Wajdy zagrały rezydencję Hermana Bucholca. Drewniana klatka schodowa oraz sala jadalna posłużyły filmowcom za lokację w scenach wizyty Karola w domu przemysłowca. Bucholc przyjmuje w gościa w pełnej przepychu sali i poleca Borowieckiemu przeczytanie dla rozrywki kilku prywatnych listów. Najbardziej bawi go lektura pełnych obelg anonimów, które następnie każe Karolowi spalić w kominku, podobnie zresztą jak korespondencję z prośbą o wsparcie finansowe dla niezdolnych do pracy byłych pracowników zakładu.

 

Przeczytaj więcej o filmie tutaj.