Położona w samym sercu Polski, Łódź jest trzecim co do wielkości miastem w kraju pod względem liczby mieszkańców i jego filmową stolicą.

Działa tu niemal pół tysiąca firm związanych z branżą filmową, czerpiących z wyjątkowego dziedzictwa Wytwórni Filmów Fabularnych, gdzie powstały największe arcydzieła polskiego kina, a Łódź Film Commission zapewnia kompleksowe wsparcie dla produkcji.

Trzy publiczne szkoły wyższe od lat kształcą kadry dla branży w całej Polsce. Znana na całym świecie Łódzka Szkoła Filmowa szlifuje talenty najznakomitszych twórców polskiego i światowego kina: reżyserów, operatorów, aktorów i producentów. Akademia Sztuk Pięknych naucza przyszłych rekwizytorów, kostiumografów, scenografów i oświetleniowców, twórców animacji, projektantów grafiki multimedialnej i krytyków sztuki. Akademia Muzyczna oferuje studia w obszarze kompozycji muzyki filmowej, produkcji dźwięku i muzyki w mediach. Zakład Historii i Teorii Filmu na Uniwersytecie Łódzkim to najdłużej w Polsce działający uczelniany ośrodek badań filmoznawczych. Dzieci i młodzież mogą korzystać z oferty Centralnego Gabinetu Edukacji Filmowej.

Łódź jest także gospodarzem licznych festiwali związanych ze sztuką filmową. Mieszkańcy i turyści z kraju i zagranicy mogą wziąć udział m,in. w Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja, Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu czy Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego.

Muzeum Kinematografii udostępnia dla odwiedzających wyjątkowe kolekcje eksponatów filmowych, a powstające Narodowe Centrum Kultury Filmowej, po zakończeniu procesu inwestycyjnego, uruchomi nowoczesne, interaktywne wystawy poświęcone rozwojowi technologii audiowizualnych, procesowi tworzenia filmów i historii filmu na ziemiach polskich.

 


Dowiedz się więcej o Łodzi Mieście Filmu