W głębi dziedzińca przy ul. Piotrkowskiej 262 stoi okazały pałac należący niegdyś do fabrykanckiej rodziny Schweikertów. Z mansardowym dachem i kolumnowym, półokrągłym portykiem przypomina francuską rezydencję. Znajdująca się wewnątrz reprezentacyjna klatka schodowa prowadząca na przeszklone półpiętro to miejsce szczególnie ulubione przez filmowców. Zmieniający się przez wiele lat właściciele przyczynili się do znacznej dewastacji całego założenia. Od 1993 pałac został siedzibą Instytutu Europejskiego, a cały zespół pałacowo - parkowy przeszedł kapitalny remont.

 

 

Ziemia obiecana,

reż. Andrzej Wajda, 1974

 

Pałac Schweikerta zagrał w filmie Wajdy miejsce spotkań lodzermenschów. Okazałe schody prowadzą do sali, która jest czymś w rodzaju połączenia kantoru, restauracji i giełdy. Wnętrze wypełnia gwar załatwiających interesy kupców, mieszają się języki różnych narodowości zamieszkujących XIX – wieczną Łódź. Znaną postacią jest tu Moryc Welt (Wojciech Pszoniak). Także tutaj Borowiecki (Daniel Olbrychski) prowadzi biznesowe rozmowy z Mullerem (Franciszek Pieczka). Po raz pierwszy spotykamy tutaj pana Bum – Bum, który ostatecznie okaże się sprawcą podpalenia fabryki Borowieckiego, Welta i Bauma.

 

Przeczytaj więcej o filmie tutaj.

 

Przypadek,

reż. Krzysztof Kieślowski, 1987

 

Reprezentacyjny podjazd przed pałacem Schweikerta oraz półkolisty portyk służą jako tło dla grupowego zdjęcia absolwentów medycyny z rocznika 1978. Pośród nich jest także Witek (Bogusław Linda), który w trzeciej wersji życiorysu zostaje w Łodzi, kończy studia medyczne i rozpoczyna pracę jako lekarz.

 

Przeczytaj więcej o filmie tutaj.

 

Zobacz, jakie filmy były kręcone w Łodzi: