reż. Paweł Pawlikowski, 2013
Oscar w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny
Nominacja do Oscara w kategorii najlepsze zdjęcia

Poruszający, kameralny obraz, którym Paweł Pawlikowski wraca do rodzinnego kraju. Reżyser z wielkim wyczuciem szkicuje portret dwóch kobiet, łącząc je w intymnej historii z historycznym i społecznym tłem

Dramat przybliża historię nowicjuszki Anny (Agata Trzebuchowska), która w czasie wojny została ukryta w zakonie i po latach zamknięcia decyduje się, że chce spędzić w nim resztę życia. Przed złożeniem ślubów siostra przełożona każe jej jednak poznać swoją jedyną krewną. Okaże się nią Wanda Gruz (Agata Kulesza), siostra matki, surowa komunistyczna sędzina. To spotkanie staje się punktem zwrotnym w życiu obu kobiet. Anna dowiaduje się, że jest żydowskim dzieckiem, a jej prawdziwe nazwisko to Ida Lebenstein. Bohaterki wyruszają w podróż, która ma im pomóc odkryć prawdę na temat tragicznej historii ich rodziny oraz własnej tożsamości.

Na szczególne wyróżnienie zasługują zdjęcia Łukasza Żala, który precyzyjnie uchwycił to co często niewypowiedziane, pełne tajemnicy czy nostalgii. Precyzyjne, kliniczne wręcz, kompozycje wyrażają często więcej, niż mogłyby to uczynić słowa bohaterek.

Więcej o filmie przeczytasz w internetowych bazach filmpolski.pl i IMDB.com.

Ul. Legionów 46

Ulicą Legionów jedzie tramwaj wiozący Annę (Agata Trzebuchowska). Kobieta po raz pierwszy ogląda pejzaż miasta, do którego przybyła przed złożeniem ślubów zakonnych, aby spotkać się ze swoją jedyną krewną: ciotką Wandą Gruz

Kamienica
ul. Dowborczyków 13

W kamienicy mieściło się mieszkanie Wandy Gruz (Agata Kulesza), ciotki głównej bohaterki. W przeddzień złożenia ślubów zakonnych Wandę niespodziewanie odwiedza Anna (Agata Trzebuchowska). W rezultacie tego spotkania Anna dowiaduje się, że jest Żydówką i naprawdę nazywa się Ida Lebenstein. Poza wspomnianą sekwencją, lokacja pojawia się na ekranie wielokrotnie.

Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny
ul. Ogrodowa 22

Wnętrze kościoła przy ulicy Ogrodowej zagrało w filmie w krótkim ujęciu, w którym Ida (Agata Trzebuchowska) odwiedza świątynie po pierwszej wizycie w dawnym gospodarstwie Lebensteinów.

Pawilon
ul. Rzgowska 50a

Pawilon przy ul. Rzgowskiej pojawia się w filmie Pawlikowskiego jako sala bankietowa hotelu Świt w Szydłowie. Z okazji urodzin miasteczka odbywają się w niej potańcówki, na których gra zespół saksofonisty Lisa (Dawid Ogrodnik).

Kamienice
Ul. Wróblewskiego 54

W kamienicy pod tym adresem znajduje się mieszkanie, w którym Ida (Agata Trzebuchowska) i Wanda (Agata Kulesza) bezskutecznie szukają Szymona Skiby.  Mężczyzny, który w czasie wojny ukrywał Lebensteinów w lesie.

Ul. Rewolucji 1905 roku 66

Wnętrza opuszczonego budynku w filmie Pawlikowskiego posłużyły za oddział szpitalny, na którym przebywa będący u kresu życia Szymon Skiba (Jerzy Trela). Ida (Agata Trzebuchowska) i Wanda (Agata Kulesza) odwiedzają go, aby dowiedzieć się co dokładnie stało się z rodzicami Idy w czasie wojny.

Ul. Zmienna 29

Pod tym adresem, naprzeciwko murów łódzkiego cmentarza żydowskiego, znajduje się brama filmowej nekropolii, na który Anna i Wanda przyjeżdzają, aby złożyć szczątki Lebensteinów w rodzinnym grobie.

Cmentarz Doły

Na cmentarzu na Dołach zrealizowano scenę pogrzebu Wandy Gruz, podczas którego Ida (Agata Trzebuchowska) kolejny raz spotyka Lisa (Dawid Ogrodnik).