Najstarszy łódzki park zwany niegdyś Ogrodem Angielskim lub Ogrodem Spacerowym, został założony w 1840 roku i przez wiele lat był jedynym parkiem miejskim. Pod koniec lat 50-tych XIX w. park został podzielony na dwie części: Źródliska I, które pozostały pod zarządem miejskim oraz  Źródliska II, które sprzedano Karolowi Scheiblerowi i od tej pory stały się prywatnym ogrodem rodziny fabrykanta. Dzięki projektowi berlińskiej firmy ogrodniczej ta część parku zyskała nowe nasadzenia oryginalnych gatunków drzew oraz liczne obiekty małej architektury: fontanny, altankę, pawilon z pnączami oraz grotę z tarasem widokowym. Od 1947 roku park ma charakter otwarty.

 

Ziemia Obiecana

reż. Andrzej Wajda, 1974

 

W jednej ze scen filmu Andrzeja Wajdy znajdująca się w Parku Źródliska II malownicza grota służy jako miejsce schadzki kochanków. To właśnie tutaj Lucy Zuckerowa (Kalina Jędrusik) informuje Karola Borowieckiego (Daniel Olbrychski), że musi wyjechać do Berlina i prosi kochanka, by ten towarzyszył jej w podróży. Kiedy Karol próbuje znaleźć wiarygodną wymówkę, Lucy szantażuje go grożąc popełnieniem samobójstwa.

W rzeczywistości scena łączy w sobie dwie lokacje: gdy widzimy Borowieckiego zbliżającego się do groty, idzie on przez las na Rudzie Pabianickiej do znajdującej się w nim groty przy willi Klara, natomiast scena rozmowy kochanków została nagrana w znacznie obszerniejszej grocie w parku Źródliska II, której otoczenie spowija gęsta mgła.

 

Więcej o filmie przeczytasz tutaj.

 

 

Zobacz, jakie filmy były kręcone w Łodzi: