EC1 Łódź była pierwszą łódzką elektrownią miejską. Uruchomiona została w roku 1907 i działała nieprzerwanie do 2001 roku.  Zrewitalizowany i rozbudowany kompleks EC1 stanowi jeden z ważniejszych elementów Nowego Centrum Łodzi. W dawnej elektrociepłownia mieści się dziś instytucja kultury EC1 Łódź - Miasto Kultury.

 

Obecnie w ramach EC1 działa największe w kraju pod względem powierzchni wystawienniczej Centrum Nauki i Techniki EC1 oraz najnowocześniejsze w Polsce Planetarium EC1. W nowoczesnych obiektach połączonych organicznie z historyczną tkanką architektoniczną powstaje Narodowe Centrum Kultury Filmowej – ośrodek kulturalny i edukacyjno- ekspozycyjny poświęcony kulturze filmowej. Będzie to wyjątkowe miejsce dla wszystkich zainteresowanych światem filmu i kulturą audiowizualną. Kolejna część kompleksu przeznaczona została dla Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1. Najmłodszym zwiedzającym poświęcono w całości Ulicę Żywiołów – interaktywną przestrzeń dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat.

 

W znajdującym się obecnie na terenie kompleksu EC1 Łódź budynku Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej swoją siedzibę miało studio Se-Ma-For Produkcja Filmowa. Było ono kontynuatorem tradycji Studia Małych Form Filmowych, w którym powstało Tango Zbigniewa Rybczyńskiego, nagrodzone Oscarem w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany.

 

Se-Ma-For to także koproducent nagrodzonego Oscarem w tej samej kategorii Piotrusia i wilka, animacji lalkowej w reżyserii Suzie Templeton. To właśnie w łódzkim studio powstały lalki wykorzystane w tym filmie.

 

Przeczytaj więcej o filmie tutaj.

 

Zobacz, jakie filmy były kręcone w Łodzi: