Pięciokondygnacyjna przędzalnia bawełny z czerwonej cegły przy ul. Ogrodowej, powstała w latach 1877–1878. Stanowiła jeden z najbardziej okazałych budynków kompleksu fabrycznego Izraela K. Poznańskiego. Aż do lat 90-tych XX wieku odbywała się w niej produkcja włókiennicza. Na przestrzeni ponad 100 lat swojego funkcjonowania znajdowała się w rękach różnych właścicieli. Obecnie obiekt jest częścią kompleksu centrum handlowego Manufaktura. Od 2009 w budynku przędzalni mieści się jeden z najbardziej reprezentacyjnych łódzkich hoteli - Andel's.

 

Ziemia obiecana

reż. Andrzej Wajda, 1974

 

Budynek przędzalni zakładów Poznańskiego w filmie Wajdy został wykorzystany jako fasada fabryki Bucholca. To w tym miejscu rozgrywa się jedna z najbardziej znanych scen filmu i powieści. Konkretnie chodzi o sekwencję, w której hrabia Trawiński (Andrzej Łapicki), po niepomyślnej rozmowie z Borowieckim, wychodzi z fabryki i spotyka na ulicy Halperna (Włodzimierz Boruński) zachwalającego miasto. Po tej wymianie zdań hrabia wsiada do dorożki i odbiera sobie życie strzałem w głowę (to ujęcie nakręcone zostało już w Pabianicach). Wcześniej w tym samym miejscu von Horn, praktykant Bucholca, radzi młodej wdowie pozwać zakład o odszkodowanie w związku ze śmiercią jej męża.

 

Po śmierci Bucholca oglądamy ujęcia spacerującego wzdłuż murów fabryki służącego – Augusta (Mieczysław Waśkowski), który prowadzi pusty wózek właściciela fabryki.

 

Przeczytaj więcej o filmie tutaj.

 

Zobacz, jakie filmy były kręcone w Łodzi: