Park powstał w latach 1951–1953 według projektu K. Chrabelskiego. Jest położony na terenie historycznego Starego Miasta, w dolinie rzeki Łódki, schowanej obecnie w podziemnym kanale. Na terenie obecnego parku niemal do końca XIX wieku znajdował się zbiornik wodny na rzece Łódce. Gdy zbiornik osuszono, a rzekę skanalizowano, okolica została gęsto zabudowana. W trakcie II wojny światowej, w latach 1941 - 1944 obszar ten stanowił część utworzonego przez hitlerowskie władze okupacyjne Litzmannstadt Ghetto. Po wojnie postanowiono wyburzyć pozostałe po getcie ruiny i stworzyć w tej okolicy teren zielony.

 

W ciemności

reż. Agnieszka Holland, 2011

 

Większość scen rozgrywających się w kanałach zrealizowano ze względów praktycznych w studio. Jednak kilka z nich powstało w autentycznym kanale rzeki Łódki znajdującym się pod Parkiem Staromiejskim. W filmie kanał Łódki pojawia się w trzech momentach. Pierwszym z nich jest rozpoczynająca się masakra w lwowkim getcie, kiedy to Poldek (Robert Więckiewicz) i Szczepek (Krzysztof Skonieczny) spotykają w kanałach szukających ratunku Żydów. Prowadzą grupę Chigera (Herbert Knaup) w bezpieczne miejsce.

 

Poza tą sceną dwukrotnie widzimy na ekranie wejście do kanału – gdy Poldek pozwala małej Krysi Chiger (Milla Bańkowicz) spojrzeć przez właz na lwowską ulicę (choć sama ulica to już okolice Rybku w Piotrkowie Trybunalskim) oraz kiedy Poldek i Mundek (Benno Fürmann) podchodzą do wyjścia na powierzchnię w poszukiwaniu Mani.

 

Przeczytaj więcej o filmie tutaj.