Każdy kto odwiedza Łódź prędzej czy później trafi na Księży Młyn, unikatowe w swej skali osiedle wybudowane w latach 70-tych XIX w. dla robotników pracujących w fabryce króla bawełny, Karola Scheiblera. Ceglane domy z towarzyszącymi im ogródkami ciągną się w trzech rzędach, a zadrzewiona aleja prowadziła wprost do głównego wejścia fabryki. Osiedle było częścią imperium fabrykanta, który oprócz przynoszących olbrzymie zyski fabryk oraz własnych rezydencji, zbudował także szpital, szkołę, sklepy, a nawet remizę strażacką. Samowystarczalny Księży Młyn to było swoiste miasto w mieście. Dziś, dzięki trwającym intensywnym pracom renowacyjnym, miejsce to stało się jedną z największych turystycznych atrakcji Łodzi. Spacerując brukowanymi uliczkami można z powodzeniem przenieść się w realia końca XIX wieku.

Ziemia obiecana,

reż. Andrzej Wajda, 1974

 

Księży Młyn widzimy w obrazie Wajdy kilkukrotnie. W jednym z domów robotniczych mieszka Zośka Malinowska (Grażyna Michalska), prządka, która uwiedziona przez Kesslera (Zbigniew Zapasiewicz) wraca po całonocnej orgii rozgrywającej się w jego rezydencji. Ubrana w kolorowy strój przysiada na schodkach przed wejściem i w obawie przed reakcją matki próbuje zetrzeć z twarzy makijaż. Nie na wiele się to zdaje, gdyż Zośka zostaje przez nią wyrzucona z domu. 

Także jeden z ostatnich fragmentów filmu został nakręcony w tym miejscu. Przed budynkiem szkoły rozgrywa się pełna napięcia scena starcia strajkujących robotników z uzbrojonymi carskimi żołnierzami. Biegnący z kawałkiem czerwonego materiału robotnik ginie od kuli. 

 

Przeczytaj więcej o filmie tutaj.

 

Gorączka

reż. Agnieszka Holland, 1981

 

W ekranizacji powieści Andrzeja Struga robotnicza dzielnica pojawia się dwukrotnie. Po raz pierwszy, kiedy szukający kontaktu z partią robotniczą Wojtek (Adam Ferency) w towarzystwie dwóch carskich szpicli – Wartkiego i Czarnego (Paweł Nowisz, Krzysztof Zaleski) przemierza dorożką ul. Księży Młyn, by dojechać do siedziby partii. W rzeczywistości prowokatorzy wiozą go prosto na komisariat policji. 

Drugi raz tę samą trasę możemy oglądać w scenie, w której niepokorny anarchista Gryziak, grany przez Bogusława Lindę, prowadzi Wartkiego trzymając go na muszce pistoletu, by na wspomnianym już wcześniej komisariacie zdetonować bombę. 

 

Przeczytaj więcej o filmie tutaj.

 

W ciemności,

reż. Agnieszka Holland, 2011

 

Agnieszka Holland powróciła jeszcze raz na Księży Młyn kręcąc nominowany do Oscara film “W ciemności”. Tutaj była kręcona krótka scena, w której lwowscy Żydzi są zmuszani przez niemieckich żołnierzy do czyszczenia bruku małymi szczoteczkami. Jeden z żołnierzy chwyta za włosy  kobietę i ciągnie ją po kamienistej ulicy. Autorką zdjęć do filmu “W ciemności” jest absolwentka łódzkiej Szkoły Filmowej – Jolanta Dylewska. 

 

Przeczytaj więcej o filmie tutaj.

 

Zobacz, jakie filmy były kręcone w Łodzi: