Pałac znajduje się przy ul. Gdańskiej 32. Został wzniesiony w latach 1904-08 dla syna słynnego łódzkiego fabrykanta Izraela Kalmanowicza Poznańskiego - Karola Poznańskiego, jednego z dyrektorów spółki akcyjnej wyrobów bawełnianych. Od 1945 roku kompleks pałacowy jest siedzibą Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. W pierwszych latach działalności Akademia dzieliła budynek ze Średnią Szkołą Muzyczną i łódzką Szkołą Filmową.

 

Nieopodal Akademii Muzycznej, w kamienicy pod adresem Próchnika 18, przyszedł na świat Aleksander Tansman (1897 - 1986) - kompozytor, pianista, autor muzyki filmowej i teatralnej. Pierwsze lata swojego życia spędził w Łodzi, a następnie w Warszawie. W 1919 roku, dzięki Ignacemu Paderewskiemu wyjechał do Paryża, z którym związał całe swoje późniejsze życie. Sława, jaką Tansman zdobył już w latach dwudziestych, przyczyniła się do podniesienia rangi kultury polskiej na świecie. W latach 1932–1933 odbył artystyczne tournée dookoła świata, podczas którego honorowany był osobiście, m.in. przez Mahatmę Gandhiego czy cesarza Japonii, Hirohito. W 1945 roku muzyka Tansmana do filmu "Paris Underground" Gregory Ratoffa, otrzymała nominację do Oscar. Był to pierwszy polski kompozytor wyróżniony przez hollywoodzką Akademię Filmową w kategorii „original music”.

 

 

Ziemia obiecana

reż. Andrzej Wajda, 1974

 

W Ziemi obiecanej obecną siedzibę Akademii Muzycznej podziwiać możemy przynajmniej sześciokrotnie. Po raz pierwszy na ekranie jej wnętrza pojawiają się w jednej z sekwencji otwierających film. Herman Bucholz (Andrzej Szalawski) wraz z żoną (Jadwiga Andrzejewska) modlą się po niemiecku w swojej rezydencji.

 

Sala koncertowa Akademii została w filmie wykorzystana jako kantor fabryki Bucholca, w którym rozgrywają się trzy inne sceny. W pierwszej z nich Karol Borowiecki (Daniel Olbrychski) upomina kantorowego praktykanta von Horna (Piotr Fronczewski), że jego zadaniem jest praca w interesie fabryki, a nie okazywanie miłosierdzia kobiecie, której mąż zginął w wypadku w zakładzie. W kolejnej, po wypadku w hali produkcyjnej, Karol rozmawia z Bucholcem, który dowiedział się o planach otwarcia fabryki Borowieckiego. Ostatnią sceną w tej lokacji jest ta, w której wyprowadzony z równowagi von Horn nie przebierając w słowach wygarnia Bucholcowi co o nim myśli. Po wyjściu Horna oniemiały początkowo Bucholc zaczyna wściekle okładać laską Augusta, swojego służącego (Mieczysław Waśkowski).

 

W filmie pojawia się także ogród otaczający pałac oraz reprezentacyjny podjazd od strony ulicy 1 Maja. Ten pierwszy stanowi scenerię dla bezpruderyjnego przyjęcia zorganizowanego u Kesslera (Zbigniew Zapasiewicz). Gdy Karol odnajduje wśród uczestników zabawy Moryca (Wojciech Pszoniak) stara się przekazać mu wiadomość o podniesieniu cła na bawełnę. W tym celu otrzeźwia go przed wejściem do pałacu Kesslera.

 

Przeczytaj więcej o filmie tutaj.

 

Zobacz, jakie filmy były kręcone w Łodzi: