Zbigniew Cybulski

Zbigniew Cybulski (ur. 3 listopada 1927 r. w Kniażach, zm. 8 stycznia 1967 r. we Wrocławiu) – aktor teatralny i filmowy.

Zaraz po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie w 1953 roku zadebiutował w gdańskim Teatrze Wybrzeże w sztuce „Intryga i miłość” Friedricha Schillera. Razem z Bogumiłem Kobielą założył artystyczny teatrzyk studencki Bim-Bom, którego był dyrektorem. Po przeprowadzce do Warszawy grał w Kabarecie Wagabunda, Teatrze Ateneum oraz występował w spektaklach Teatru Telewizji.

Na ekranie filmowym pojawił się po raz pierwszy rok później, wcielając się w rolę Kostka w „Pokoleniu” Andrzeja Wajdy. Jego pierwszą dużą, a zarazem jedną z najbardziej docenionych ról, była rola Maćka Chełmickiego w filmie „Popiół i diament” Wajdy z 1958 roku. Film nominowany został do nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych. Wśród innych znanych produkcji z jego udziałem są: „Do widzenia, do jutra” Janusza Morgensterna, „Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa czy „Salto” Tadeusza Konwickiego.

Charakterystyczne postaci, w które się wcielał, nowatorski sposób gry, a także specyficzny styl ubioru i zachowania nadały mu status aktora kultowego.