Wojciech Marczewski

Wojciech Marczewski (ur. 28 lutego 1944 w Łodzi) – polski reżyser, scenarzysta i pedagog.

Absolwent Wydziału Reżyserskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Pierwszym kinowym filmem Marczewskiego były „Zmory”; adaptacja powieści Emila Zegadłowicza została okrzyknięta jednym z najbardziej spektakularnych debiutów w polskim kinie.

Do tematyki świata dziecięcego powrócił trzy lata później w „Dreszczach” – niepokojącym obrazie dorastania w epoce stalinizmu, nagrodzonym Srebrnym Niedźwiedziem, nagrodą FIPRESCI, nagrodą OCIC i nagrodą Międzynarodowego Zrzeszenia Klubów Filmowych na MFF w Berlinie oraz Nagrodą Główną Jury FPFF w Gdyni. W 1990 roku zrealizował film „Ucieczka z kina Wolność”, w którym rozprawiał się z absurdami życia w PRL-u. Dzieło zostało obsypane najważniejszymi laurami filmowymi w kraju.

Jest znakomitym pedagogiem – wykładał reżyserię w Niemczech, Danii, Szwajcarii i Holandii. Był dziekanem Wydziału Reżyserii w The National Film and TV School of Great Britain w Londynie. Od 1998 roku jest wykładowcą na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. W roku 2001 uzyskał tytuł naukowy profesora sztuki filmowej.  Jest współzałożycielem i jednym z głównych wykładowców działającej od 2002 roku w Warszawie Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (dziś Wajda School).