Wojciech Kilar

Wojciech Kilar (ur. 17 lipca 1932 r. we Lwowie, zm. 29 grudnia 2013 r. w Katowicach) – pianista, kompozytor muzyki poważnej i filmowej.

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Katowicach w 1955 roku. Zadebiutował w końcu lat 50-tych na festiwalu Warszawska Jesień. Od początku lat sześćdziesiątych współtworzył wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Góreckim nową polską szkołę awangardową oraz nowy kierunek we współczesnej muzyce zwany sonoryzmem.

Był jednym z najbardziej uznanych kompozytorów muzyki filmowej. Pierwszym filmem, do którego napisał muzykę, byli „Narciarze” Natalii Brzozowskiej. Skomponował muzykę do ponad 130 filmów, współpracując z wieloma reżyserami: Andrzejem Wajdą, Kazimierzem Kutzem, Krzysztofem Zanussim (począwszy od „Struktury kryształu” stworzył muzykę do niemal wszystkich filmów tego reżysera), Krzysztofem Kieślowskim, Tadeuszem Konwickim, Romanem Polańskim, Francisem Fordem Coppolą czy Jane Campion. Jego muzyka do takich filmów jak „Dracula”, „Dziewiąte wrota” czy „Pianista” cieszy się międzynarodowym uznaniem i popularnością.