Wojciech Jerzy Has

Wojciech Jerzy Has (ur. 1 kwietnia 1925 r. w Krakowie, zm. 3 października 2000 r. w Łodzi) – reżyser filmowy, scenarzysta, producent.

Studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, ukończył Kurs Przysposobienia Filmowego w Krakowie i rozpoczął pracę w Wytwórni Filmów Dokumentalnych. Jego debiutem fabularnym był film „Pętla” nakręcony na podstawie opowiadania Marka Hłaski w 1957 roku.

Do najlepszych filmów reżysera zaliczany jest tytuł „Jak być kochaną” z udziałem Barbary Krafftówny z 1962 roku. W kolejnych latach powstały tak znaczące dzieła jak „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Lalka” oraz „Sanatorium pod Klepsydrą” – wizjonerskie adaptacje literatury pięknej, w których istotnymi elementami była oprawa plastyczna oraz bohater ukazany jako jednostka wyobcowana z rzeczywistości.

Był wykładowcą w Łódzkiej Szkoły Filmowej na Wydziale Reżyserii, gdzie pełnił także funkcję dziekana wydziału i rektora uczelni. Za swą twórczość otrzymał wiele prestiżowych nagród na międzynarodowych festiwalach, m.in. w Locarno, Edynburgu, San Sebastian, Cannes.