Włodzimierz Puchalski

Włodzimierz Puchalski (ur. 6 marca 1909 r. w Mostach Wielkich, zm. 19 stycznia 1979 r. na Wyspie Króla Jerzego) – agronom, przyrodnik, myśliwy, fotograf, reżyser filmów przyrodniczych.

Już jako dziecko pasjonował się fotografią zwierząt i krajobrazu, którą zajmował się jego ojciec. Studiował na Wydziale Rolniczo-Leśnym Akademii Rolniczej w Dublanach.

Pracował nad metodą realizacji filmów przyrodniczych. Był autorem pierwszego polskiego filmu przyrodniczego „Bezkrwawe łowy” z 1936 roku oraz autorem pierwszej w Polsce wystawy o tematyce przyrodniczej i myśliwskiej.

W 1937 zdobył Złoty Medal na Wielkiej Olimpiadzie Łowiectwa w Berlinie. Zyskał sławę jako fotograf przyrody – fotografował polowania organizowane przez prezydenta Mościckiego, realizował zamówienia od czasopism krajowych i zagranicznych. Wielokrotny zdobywca pierwszego miejsca w konkursie fotograficznym miesięcznika „Łowiec Polski”.

Od 1956 pracował w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi jako operator i reżyser. Zmarł podczas realizacji zdjęć w Polskiej Stacji Badawczej na Wyspie Króla Jerzego.