Witold Sobociński

Witold Sobociński (ur. 15 października 1929 r. w Ozorkowie, zm. 19 listopada 2018 r. w Konstancinie-Jeziornej) – operator filmowy, pedagog.

Po ukończeniu studiów na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (dyplom uzyskał w 1984 roku) pracował jako reżyser światła w Ośrodku Telewizji Polskiej w Łodzi oraz operator filmowy w Wytwórni Filmowej „Czołówka” i w Przedsiębiorstwie Realizacji Filmów „Zespoły Filmowe”.

W latach 50-tych występował jako muzyk wraz z zespołem jazzowym Melomani, w którym grał na różnych instrumentach, m.in. na perkusji i puzonie.

Jako samodzielny autor zdjęć zadebiutował w 1967 roku filmem „Ręce do góry” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Później wielokrotnie współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą („Wesele”, „Ziemia obiecana”, „Smuga cienia”), Wojciechem Jerzym Hasem („Sanatorium pod klepsydrą”) i Romanem Polańskim („Frantic”, „Piraci”). Zajmował się także realizacją filmów reklamowych. Był wieloletnim wykładowcą Łódzkiej Szkoły Filmowej.