Tadeusz Łomnicki

Tadeusz Łomnicki (ur. 18 lipca 1927 r. w Podhajcach, zm. 22 lutego 1992 r. w Poznaniu) – aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, pedagog.

W 1946 roku ukończył Studio Teatralne przy Starym Teatrze w Krakowie, gdzie już jako student grał m.in. w „Teorii Einsteina” A. Cwojdzińskiego. Następnie pracował w  Teatrze Miejskim w Katowicach, Teatrze im. Juliusza Słowackiego i Teatrze Starym w Krakowie oraz Teatrze Współczesnym i Teatrze Narodowym w Warszawie. W 1954 ukończył studia na Wydziale Reżyserskim PWST w Warszawie, gdzie później został prorektorem i rektorem. W 1976 założył i objął dyrekcję oraz kierownictwo artystyczne Teatru Na Woli.

W dorobku artystycznym aktora znajdują się 82 role sceniczne, 51 ról filmowych, 26 ról w spektaklach teatru telewizji, 12 reżyserii teatralnych. Najbardziej znane produkcje filmowe, w których brał udział, to: „Pokolenie”, „Niewinni czarodzieje” i „Człowiek z marmuru” Andrzeja Wajdy; „Eroica” Andrzeja Munka czy „Pan Wołodyjowski” i „Potop” Jerzego Hoffmana.