Stefan Jaracz

Stefan Jaracz (ur. 24 grudnia 1883 r. w Żukowicach Starych, zm. 11 sierpnia 1945 r. w Otwocku) – aktor teatralny i filmowy, pisarz, publicysta, założyciel i dyrektor teatru Ateneum w Warszawie.

Po studiach na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego występował w teatrach w Krakowie, Poznaniu, Łodzi, a ostatecznie w Warszawie. Wśród najbardziej znanych są role, które wykreował w „Judaszu” Kazimierza Przerwy-Tetmajera, „Szczęściu Frania" Włodzimierza Perzyńskiego czy „Przepióreczce” Stefana Żeromskiego. Wystąpił też w kilku filmach niemych, m.in. w „Bogu wojny” Aleksandra Hertza, „Cudzie nad Wisłą” Ryszarda Bolesławskiego oraz w filmach dźwiękowych: „Pan Twardowski” Henryka Szaro i „Róża” Józefa Lejtesa.

W okresie okupacji został osadzony w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, skąd 15 maja 1941 roku został zwolniony po licznych interwencjach.

Uznany za jednego z największych aktorów polskich i współtwórcę nowoczesnej sztuki aktorskiej, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.