Stanisław Wohl

Stanisław Wohl (ur. 24 lipca 1912 r. w Warszawie, zm. 21 maja 1985 r. tamże) – operator filmowy, scenarzysta, reżyser, pedagog.

Ukończył École Technique de Photographie et de Cinematographie w Paryżu w 1932 roku. W okresie międzywojennym był współzałożycielem i członkiem różnych organizacji filmowych np. Spółdzielni Autorów Filmowych. W czasie wojny należał do Czołówki Filmowej I Dywizji WP. Po wojnie organizował bazę techniczną polskiej kinematografii w Krakowie i Łodzi.

Był współzałożycielem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, gdzie później pełnił funkcje wykładowcy, dziekana Wydziału Operatorskiego oraz prorektora. Wykładał także w szkołach w Zurichu i Hollywood. W latach 1961—1968 był kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego "Syrena".

Był autorem scenariuszy, reżyserem oraz operatorem wielu filmów fabularnych i seriali, m.in. „Co ty tutaj robisz” (reżyseria i zdjęcia), „Dom na pustkowiu” Jana Rybkowskiego (zdjęcia), „Król Maciuś I” Wandy Jakubowskiej (zdjęcia), „Czterej pancerni i pies” (scenariusz).