Pola Negri

Apolonia Chałupiec (ur. 3 stycznia 1897 r. w Lipnie, zm. 1 sierpnia 1987 r. w San Antonio) – polska aktorka teatralna i filmowa, międzynarodowa gwiazda kina niemego.

Uczęszczała do Szkoły Baletowej, a następnie do teatralnej Szkoły Aplikacyjnej w Warszawie. W wieku 15 lat zadebiutowała na scenie teatralnej rolą Klary w „Ślubach panieńskich” w stołecznym Teatrze Małym. Pierwszym filmem, w którym wystąpiła, była „Niewolnica zmysłów” z 1914 roku. Przybrała wówczas pseudonim artystyczny Pola Negri.

W 1917 roku wyjechała do Berlina, gdzie jej kariera nabrała tempa – współpraca z Maxem Reinhardtem i reżyserem Ernstem Lubitschem, z którym pracowała przy filmie „Oczy mumii Ma”, zaowocowała popularnością i wyjazdem do Hollywood, gdzie wystąpiła m.in. w takich filmach jak „Hiszpańska tancerka” Herberta Brenona czy „Cesarzowa” Ernsta Lubitscha. Aktorka zyskała sławę jako gwiazda kina niemego, lecz nie odniosła sukcesu w filmach dźwiękowych. Wróciła do Niemiec, gdzie wystąpiła w kilku filmach, m.in. w „Mazurze”, który był jednym z ulubionych filmów Hitlera. Przed wybuchem II wojny światowej powróciła do Stanów Zjednoczonych.