Paweł Edelman

Paweł Edelman (ur. 26 czerwca 1958 r. w Łodzi) – operator filmowy.

Nominowany do Oscara oraz Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej za zdjęcia do „Pianisty” Romana Polańskiego, nagrodzony między innymi na Festiwalu Camerimage, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, zdobywca Cezara, Nagrody Europejskiej Akademii Filmowej, Złotej Kaczki. Współpracował z najważniejszymi twórcami kina polskiego: Andrzejem Wajdą, Robertem Glińskim, Władysławem Pasikowskim, Jerzym Stuhrem, Markiem Kondratem czy wspomnianym Romanem Polańskim.

Urodził się w 1958 roku w Łodzi, gdzie ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim, oraz Wydział Operatorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej, gdzie wykłada sztukę operatorską.

W 1985 roku zrealizował zdjęcia do etiudy „Kałasznikow” Władysława Pasikowskiego, która zapoczątkowała współpracę operatora z reżyserem. Jej efektem był zrealizowany sześć lata później „Kroll”, pełnometrażowy debiut Pasikowskiego. Później razem zrealizowali kultowe „Psy”, „Słodko gorzkiego”, „Demony wojny wg Goi”, „Operację Samum”.

Równie szybko zaczęła się międzynarodowa kariera Edelmana. Już w 1992 roku zrealizował zdjęcia do polsko-francuskiego horroru „Listopad” w reżyserii Łukasza Karwowskiego, a dwa lata później wyjechał do Japonii realizować „Nastazję” – filmową adaptację „Idioty” Dostojewskiego. Tym dziełem rozpoczęła się wieloletnia współpraca z Andrzejem Wajdą, z którym potem współpracował przy takich filmach jak „Zemsta”, „Katyń”, „Tatarak”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei” czy „Powidoki”.

Do końca lat 90. Paweł Edelman pracował z dużymi sukcesami na rynku polskim i międzynarodowym. Za zdjęcia do „Pianisty” Romana Polańskiego otrzymał w 2003 roku Cezara – nagrodę Francuskiej Akademii Sztuki Filmowej. W tym samym rokuprzyniósł operatorowi m.in. trzy znaczące nominacje: do Oscara, do Nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów (ASC) oraz Nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej (BAFTA). Edelman zrealizował z Polańskim także „Olivera Twista”, „Autora widmo”, „Rzeź” oraz „Wenus w futrze”.