Michał Urbaniak

Michał Urbaniak (ur. 22 stycznia 1943 r. w Warszawie) – polski muzyk jazzowy, kompozytor i aranżer, grający głównie na skrzypcach i saksofonie.

Dorastał w Łodzi, gdzie kształcił się w liceum muzycznym. Tam także odbyły się jego pierwsze koncerty (w klubie Pod Siódemkami). Od 1973 roku do dzisiaj mieszka i tworzy w Nowym Jorku.

Znany jako współtwórca i kreator muzyki Fusion, jest autorem ponad 60 autorskich płyt. Zapraszał i bywał zapraszany do współpracy przez takie sławy światowego jazzu, jak: Quincy Jones, Billy Cobham, Stephane Grappelli, Joe Zawinul czy Herbie Hancock. W 1985 uczestniczył w sesji nagraniowej z Milesem Davisem do płyty Tutu.

Jest pierwszym na świecie skrzypkiem wynalazcą, który zagrał na pięciostrunowych skrzypcach, zbudowanych wg własnego pomysłu. Jest liderem, kompozytorem, aranżerem swoich projektów: „Jazz Legends”, „Fusion”, „Urbanator”, „Urbanizer”, „UrbSymphony”.

Skomponował muzykę do 25 filmów, m.in.: „Steps” i „Manhattan” Zbigniewa Rybczyńskiego, „Pożegnanie jesieni” Mariusza Trelińskiego, „ Dług” i „Wielkie rzeczy” Krzysztofa Krauzego, „Eden” Andrzeja Czeczota.