Maja Komorowska

Maja Komorowska (ur. 23 grudnia 1937 w Warszawie) – aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna.

W 1960 roku ukończyła Wydział Aktorski (Oddział Lalkarski) krakowskiej PWST. Debiutowała w 1960 roku w Teatrze Lalki i Maski Groteska w Krakowie. Potem należała do zespołu Teatru 13 Rzędów pod kierunkiem Jerzego Grotowskiego w Opolu, przekształconego w 1962 roku w Teatr Laboratorium we Wrocławiu. Wystąpiła w tym czasie m.in. w „Kordianie”, w pierwszej wersji „Akropolis” oraz w „Księciu Niezłomnym”. Od 1972 roku jest w zespole Teatru Współczesnego w Warszawie.

Maja Komorowska współpracowała z najwybitniejszymi polskimi reżyserami filmowymi. Stworzyła niezapomniane kreacje aktorskie w kilkunastu filmach Krzysztofa Zanussiego m.in. w „Życiu rodzinnym”, „Bilansie kwartalnym”, „Spirali”, „Roku spokojnego słońca”, „Cwale”. Współpracowała też z Andrzejem Wajdą m.in. przy filmach: „Wesele”, „Panny z Wilka”, „Wyrok na Franciszka Kłosa”, „Katyń”; Tadeuszem Konwickim przy „Jak daleko stąd, jak blisko”, „Lawie”; i Edwardem Żebrowskim przy „Ocaleniu”.

Otrzymała wiele polskich i zagranicznych nagród za wybitne kreacje aktorskie, m.in. Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski oraz francuskie insygnia Komandora Orderu Sztuk przyznane przez Ambasadę Francji.