Krzysztof Zanussi

Krzysztof Zanussi (ur. 17 czerwca 1939 r. w Warszawie) – reżyser i scenarzysta filmowy, teatralny i telewizyjny, producent filmowy, publicysta, pedagog oraz filozof.

Zanim rozpoczął studia na Wydziale Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Jego pierwszym pełnometrażowym filmem fabularnym była obsypana nagrodami „Struktura kryształu”. Znaczącym okresem w twórczości Zanussiego jest dekada lat siedemdziesiątych, kiedy powstały tak znane filmy, jak „Życie rodzinne”, „Za ścianą”, „Iluminacja”, „Barwy ochronne” czy „Spirala”. Wtedy ukształtowały się charakterystyczne zagadnienia poruszane przez reżysera: moralna wrażliwość i życie wewnętrzne bohatera ukazane jako rozdarcie między sferą marzeń a rzeczywistością.

Został uhonorowany wieloma nagrodami m.in. Weneckim Złotym Lwem za „Rok spokojnego słońca” (1984). Jest dyrektorem Studia Filmowego „Tor” oraz wykładowcą na kilku uczelniach oraz autorem kilku książek (teoria filmu, scenariusze filmowe, felietony, wspomnienia).