Krzysztof Kowalewski

Krzysztof Kowalewski (ur. 20 marca 1937 r. w Warszawie, zm. 6 lutego 2021 r.) – aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i radiowy.

Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, a po latach pracował na tej uczelni jako wykładowca. Na filmowym ekranie zadebiutował w filmie „Krzyżacy” Aleksandra Forda w 1960 roku. Jego debiut teatralny miał miejsce rok później na deskach Teatru Dramatycznego. Później współpracował z kilkoma warszawskimi teatrami, m.in. z Teatrem Klasycznym, Teatrem Dramatycznym, Teatrem Polskim czy Teatrem Rozmaitości. Od 1977 r. był związany z warszawskim Teatrem Współczesnym.

W swoim dorobku artystycznym miał ponad 120 ról w filmach i serialach telewizyjnych. Zagrał też ponad tysiąc ról w Teatrze Polskiego Radia. Najpopularniejsze są jego role komediowe w filmach Stanisława Barei: „Nie ma róży bez ognia”, „Brunet wieczorową porą”, „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”, „Miś”.

Został uhonorowany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.