Krystyna Janda

Krystyna Janda (ur. 18 grudnia 1952 r. w Starachowicach) – aktorka filmowa i teatralna, reżyserka, prozaiczka, felietonistka i piosenkarka, dyrektorka artystyczna Teatru Polonia oraz Och-Teatru w Warszawie.

W 1975 ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Jako studentka debiutowała rolą Maszy Kułyginy w dramacie „Trzy siostry” Antona Czechowa w reżyserii Aleksandra Bardiniego w Teatrze Telewizji.

Na ekranie filmowym po raz pierwszy pojawiła się w 1973 r. w serialu „Czarne chmury”, ale dopiero rola Agnieszki w filmie Andrzeja Wajdy „Człowiek z marmuru” była przełomem w jej karierze artystycznej. Do najbardziej znanych należą jej role w filmach „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy, „Przesłuchanie” Ryszarda Bugajskiego (za rolę tę otrzymała Złotą Palmę na festiwalu w Cannes) oraz „Kochankowie mojej mamy” Radosława Piwowarskiego.

Aktorka ma na koncie około 60 ról teatralnych, około 45 ról w Teatrze Telewizyjnym oraz około 50 ról  w filmach fabularnych. Od 10 lat zajmuje się także reżyserią w teatrze i telewizji.