Katarzyna Figura

Katarzyna Figura (ur. 22 marca 1962 r. w Warszawie) – aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna.

Karierę aktorską rozpoczęła jako dziecko, a jeszcze przed ukończeniem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie wystąpiła w epizodycznych rolach w „Bez końca” Krzysztofa Kieślowskiego i „Osobistym pamiętniku grzesznika” Wojciecha Jerzego Hasa.

Popularność przyniosły jej role w popularnych obrazach lat 80-tych i 90-tych m.in. w „Pociągu do Hollywood” i „Autoportrecie z kochanką” Radosława Piwowarskiego, „Kingsajzie” Juliusza Machulskiego, „Porno” Marka Koterskiego, „Pierścieniu i Róży” Jerzego Gruzy, „Pannach i wdowach” i „Szczęśliwego Nowego Jorku” Janusza Zaorskiego czy „Historiach miłosnych” Jerzego Stuhra. Wielokrotnie grała też w filmach Andrzeja Kondratiuka („Mleczna droga”, „Wrzeciono czasu”, „Słoneczny zegar”). Za kreację w „Ajlawju” Marka Koterskiego dostała w 1999 roku Złote Lwy. Ta sama nagroda trafiła w jej ręce cztery latach później za rolę w „Ubu Królu” Piotra Szulkina. Za rolę Haliny w „Żurku” Ryszarda Brylskiego została nagrodzona Złotym Orłem - Polską Nagrodą Filmową.

Sympatię widzów zaskarbiła sobie rolą Rysi w blockbusterach Juliusza Machulskiego „Kiler” i „Kiler-ów 2-óch”. Komediowy temperament pokazała także jako Podstolina z fredrowskiej „Zemsty” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Wystąpiła także w hollywoodzkich produkcjach: „The Player” i „Pret-à-Porter” Roberta Altmana. Od ponad 6 lat występuje na scenach Teatru Wybrzeże w Gdańsku i Sopocie min. w „Marii Stuart” ” Friedricha Schillera w reżyserii Adama Nalepy czy w „Trojankach” Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty.