Jerzy Stuhr

Jerzy Stuhr (ur. 18 kwietnia 1947 r. w Krakowie) – aktor filmowy i teatralny, reżyser, pedagog, profesor sztuk teatralnych, pisarz.

Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydział Aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego. Grał m.in. u Krzysztofa Kieślowskiego, Feliksa Falka, Andrzeja Kotkowskiego, Agnieszki Holland, Juliusza Machulskiego, Krzysztofa Zanussiego i wielu innych. Aktor kina moralnego niepokoju, ogromną popularność zdobył rolami w filmach „Wodzirej”, „Amator”, „Obywatel Piszczyk” czy „Seksmisja” i w wielu innych.

Stworzył wiele ról w teatrach krakowskich: w Teatrze Starym im. H. Modrzejewskiej w sztukach reżyserowanych przez Konrada Swinarskiego, Andrzeja Wajdę i Jerzego Jarockiego. Reżyserował w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie (Gombrowicza, Moliera i Szekspira). Od lat gra i reżyseruje w warszawskim Teatrze Polonia i Och-Teatrze, a ostatnio także w Teatrze Nowym w Łodzi, Operze Krakowskiej i Teatrze Łaźnia Nowa.

Twórca wielokrotnie nagrodzonych w kraju i za granicą filmów, znakomicie przyjętych przez krytyków filmowych i widzów: „Spis cudzołożnic”, „Historie miłosne”, „Tydzień z życia mężczyzny”, „Duże Zwierzę”, „Pogoda na jutro”, „Korowód” oraz „Obywatel”.

Wieloletni pedagog i profesor oraz rektor krakowskiej, wykładał też na Wydziale Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, gdzie w 2007 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa. Od 1980 roku wykładał na uczelniach we Włoszech. Reżyserował i grał w teatrach i filmach włoskich m.in. w „Il Caimano” i „Habemus papam” Nanniego Morettiego oraz „Ultimo Papa Re” Luki Manfrediego.