Jerzy Kawalerowicz

Jerzy Kawalerowicz (ur. 19 stycznia 1922 r. w Gwoźdźcu koło Kołomyi, zm. 27 grudnia 2007 r. w Warszawie) – reżyser i scenarzysta.

Urodził się i wychował na południowych kresach Rzeczypospolitej (obecnie tereny Ukrainy). Po wojnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Instytucie Filmowym.

Karierę w produkcji filmowej zaczynał jako asystent reżysera przy filmie Wandy Jakubowskiej „Ostatni etap”. Pierwszym wyreżyserowanym filmem fabularnym była „Gromada” z 1951 roku. Był współtwórcą formacji zwanej polską szkołą filmową. Do większości swoim filmów pisał także scenariusze.

Otrzymał najważniejsze nagrody filmowe – m.in. Nagrodę Specjalną na Festiwalu Filmowym w Cannes za „Matkę Joannę od Aniołów”, Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie za „Śmierć prezydenta” i nominację do Oscara za „Faraona”.

Od 1955 kierował Zespołem Filmowym „Kadr”, gdzie jako kierownik artystyczny wyprodukował około stu filmów najwybitniejszych polskich reżyserów. Był współzałożycielem i pierwszym prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.