Jerzy Bossak

Jerzy Bossak (ur. 31 lipca 1910 w Rostowie nad Donem, zm. 23 maja 1989 r. w Warszawie) – reżyser filmów dokumentalnych, producent, pedagog, dziennikarz.

Ukończył prawo i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie II wojny światowej uczestniczył w tworzeniu „Czołówki Filmowej” Wojska Polskiego na terenach Związku Radzieckiego.

Po zakończeniu wojny był redaktorem naczelnym Polskiej Kroniki Filmowej i dyrektorem programowym "Filmu Polskiego". Był także inicjatorem zbudowania pierwszego po wojnie budynku dla celów utworzenia Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, gdzie później pełnił funkcję kierownika artystycznego.

Jako pierwszy polski dokumentalista otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów w Cannes w 1947 roku za film „Powódź” zrealizowany razem z Wacławem Kaźmierczakiem.
Kierował zespołem filmowym „Kamera”, gdzie powstał m.in. debiutancki film Romana Polańskiego „Nóż w wodzie”. Był pierwszym redaktorem naczelnym tygodnika "Film". Był także profesorem oraz dziekanem Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi.