Janusz Gajos

Janusz Gajos (ur. 23 września 1939 r. w Dąbrowie Górniczej) – aktor teatralny i filmowy, profesor sztuk teatralnych, fotograf.

Aktorskiego fachu uczył się w Teatrze Dzieci Zagłębia. W roku 1971 uzyskał dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Aktorskim.

Będąc na studiach, debiutował w filmie Marii Kaniewskiej „Panienka z okienka”, ale dopiero rola Janka Kosa w serialu "Czterej pancerni i pies" przyniosła mu popularność. „Piłkarski poker” Janusza Zaorskiego, „Ucieczka z kina Wolność” Wojciecha Marczewskiego czy „Żółty szalik” Janusza Morgensterna to tylko niektóre produkcje, w których stworzył niezapomniane kreacje aktorskie.

Występował na deskach wielu teatrów, m.in. Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz teatrów warszawskich: Teatru Komedia, Teatru Polskiego, Teatru Dramatycznego, Teatru Powszechnego oraz Teatru Narodowego.

W 2016 roku został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Jest również kilkakrotnym laureatem Złotej Kaczki i Wiktora.