Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak (ur. 15 lutego 1951 r. w Gdańsku) - aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna.

Po maturze dostała się do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, którą ukończyła w 1972 roku. Jej debiut teatralny miał miejsce 29 listopada 1973 roku. Była to rola tytułowa w sztuce Jeana Giraudoux Elektra w reż. Kazimierza Dejmka. Od lat 70. występowała kolejno w Puławskim Studium Teatralnym, Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Teatrze Polskim, Teatrze Powszechnym w Warszawie.

W latach 90. była wykładowczynią w warszawskiej szkole teatralnej. Związała się z Teatrem Powszechnym w Warszawie, gdzie grała m.in. Evę Meara’e w "Okruchach czułości" Neila Simona w reż. Włodzimierza Kaczkowskiego (1992), "Agnes w Tańcach z Ballybeg" Briana Friela w reż. Judy Friel (1993). Ponadto występowała w teatrach warszawskich: Ateneum, Rozmaitości, Polskim, Studio, „Scena Prezentacje” i Och-Teatr.

Jadwiga Jankowska Cieślak jeszcze podczas studiów zagrała swoją pierwszą rolę w filmie telewizyjnym Barbary Sass-Zdort "Ostatni liść", zaś jej debiutancka kreacja kinowa w "Trzeba zabić tę miłość" Janusza Morgensterna przyniosła jej pierwsze wyróżnienia – Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego i nagrodę Lubuskiego Lata Filmowego.

Lata 70. przyniosły wiele ról filmowych, telewizyjnych i teatralnych. Zagrała ponownie u Barbary Sass-Zdort w filmie "Dziewczyna i gołębie", wystąpiła w "Znikąd, donikąd" Kazimierza Kutza. W 1982 roku, jako pierwsza Polka, otrzymała nagrodą dla najlepszej aktorki na festiwalu filmowym w Cannes za główną rolę, w uhonorowanym Złotą Palmą, węgierskim dramacie "Inne spojrzenie", w reżyserii Károly’ego Makka.

Nazywana „mistrzynią psychologicznego portretowania postaci”, współpracowała największymi, między innymi: Kazimierzem Dejmkiem, Stanisławem Brejdygantem, Krystianem Lupą, Jerzym Grzegorzewskim, Jackiem Bromskim, czy wspomnianymi wcześniej Kazimierzem Kutzem, Barbarą Sass-Zdort i Januszem Morgensternem. Uhonorowana została m.in. Polską Nagrodą Filmową Orzeł, licznymi nagrodami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia”.