Daniel Olbrychski

Daniel Olbrychski (ur. 27 lutego 1945 r. w Łowiczu) – aktor teatralny i filmowy.

Zanim rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, był związany z Teatrem Młodzieżowym TVP pod opieką Andrzeja Konica. Dyplom magistra uzyskał w warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w 2010.

Jego debiutem filmowym była rola kaprala Korala w filmie „Ranny w lesie” Janusza Nasfetera w 1963 roku, natomiast pierwszym filmem, w którym wcielił się w postać pierwszoplanową, były „Popioły” Andrzeja Wajdy. W sumie zagrał w dziesięciu filmach Wajdy (m.in. „Wszystko na sprzedaż”, „Polowanie na muchy”, „Brzezina”, „Wesele”, „Ziemia obiecana”, „Panny z Wilka”), co przyniosło mu uznanie krytyków i widzów w kraju i na świecie. Współpracował z wieloma uznanymi reżyserami polskimi: Kazimierzem Kutzem, Januszem Morgensternem, Krzysztofem Zanussim, Krzysztofem Kieślowskim oraz zagranicznymi: Volkerem Schlöndorffem, Claude’em Lelouchem czy Nikitą Michałkowem.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród (m.in. Nagroda im. Zbigniewa Cybulskiego i Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”).