Artur Rubinstein

Artur Rubinstein (ur. 28 stycznia 1887 r. w Łodzi, zm. 20 grudnia 1982 r. w Genewie) – pianista.

Urodzony w Łodzi w 1887 roku Artur Rubinstein znany był jako wirtuoz i odtwórca muzyki Fryderyka Chopina, Johannesa Brahmsa, Franza Schuberta, Roberta Schumanna, Antonína Dvořáka, Siergieja Rachmaninowa i Karola Szymanowskiego. Występował z wieloma uznanymi orkiestrami i dyrygentami.

Debiutował w Berlinie w 1900 roku; światową karierę rozpoczął w Paryżu w cztery lata później. Biografowie szacują, że przez ponad 80 lat swojego aktywnego artystycznego życia wystąpił ponad 6 tysięcy razy. Zachwyt i podziw słuchaczy wzbudzała nadzwyczajna pamięć muzyczna oraz nieograniczone możliwości wirtuozowskie. Grę Maestra charakteryzowały: potężne forte, ekspresja, pełnia i soczystość dźwięków.

Artur Rubinstein został nagrodzony najwyższymi odznaczeniami i orderami. Był Wielkim Oficerem Francuskiej Legii Honorowej i kawalerem amerykańskiego Prezydenckiego Medalu Wolności; udekorowano go wstęgą Kennedy Center i krzyżem oficerskim Orderu Odrodzenia Polski; otrzymał komandorię z gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Włoskiej, wielkiego hiszpańskiego Orderu Alfonsa X, komandorię z gwiazdą Orderu Imperium Brytyjskiego i wielu, wielu innych. Był członkiem francuskiej Académie des Beaux-Art (Akademii Sztuk Pięknych). Fundacja Kościuszkowska w Nowym Jorku nadała mu w 1957 roku Medal Uznania za zasługi dla kultury polskiej i amerykańskiej. Posiadał doktoraty honoris causa największych uniwersytetów, w tym: Yale University, University of California, University of Columbia, a także Akademii Muzycznej w Warszawie (obecnie: Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina).

Otrzymał honorowe obywatelstwo wielu miast świata i nagrał ponad 200 płyt. Był także posiadaczem Oscara; statuetkę otrzymał za udział w filmie z 1969 roku "L'Amour de la Vie" w reżyserii francuskiego reżysera Françoise’a Reichenbacha, nagrodzonym w kategorii: najlepszy film dokumentalny; Rubinstein zagrał w nim samego siebie. Figurka Oscara, którą wręczył mu Gregory Peck w domu w Paryżu, znajduje się w Muzeum Miasta Łodzi w Galerii Muzyki im. A. Rubinsteina.