Anna Dymna

Anna Dymna (ur. 20 lipca 1951 r. w Legnicy) – aktorka, działaczka społeczna.

 

Anna Dymna jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Zadebiutowała na pierwszym roku studiów na scenie krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego. Wkrótce trafiła również na plany filmowe. Po studiach została zaangażowana do Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, w którym gra do dziś.

Ma w dorobku ponad trzysta ról teatralnych i filmowych. Współpracowała m.in. z: Andrzejem Wajdą, Filipem Bajonem, Kazimierzem Kutzem czy Januszem Majewskim. Zagrała ponad sześćdziesiąt ról filmowych i telewizyjnych. Ogromną popularność przyniosła jej rola uroczej wnuczki Pawlaka w kultowych filmach „Nie ma mocnych” oraz „Kochaj albo rzuć”, a także rozkapryszonej hrabiny Klarysy Horvathzw w „Janosiku”. Aktorka wcieliła się w Melanie Barską z „Trędowatej”, Barbarę Radziwiłłównę w „Królowej Bonie” oraz w Marię Jolantę Wilczur w „Znachorze”. Za rolę Bayerowej w „Ekscentrykach, czyli po słonecznej stronie ulicy” Anna Dymna otrzymała Orła za najlepszą kreację drugoplanową.

W 2003 r. założyła w Krakowie fundację „Mimo Wszystko”, która pomaga osobom chorym i niepełnosprawnym w całej Polsce. W 2005 r. została uhonorowana Złotym Medalem Gloria Artis – Zasłużony Kulturze.