Andrzej Przedworski

Andrzej Przedworski (ur. 14 października 1943 r. w Radomiu, zm. 7 lipca 2002 r. w Warszawie) – scenograf filmowy i teatralny oraz dekorator wnętrz.

Ukończył studia na Wydziale Rzeźby na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie i Studium Scenografii Józefa Szajny.

Pierwszym filmem fabularnym, do którego stworzył scenografię, była „Gorączka” w reżyserii Agnieszki Holland. Za oprawę plastyczną do tego filmu został nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku. Później jeszcze trzykrotnie był wyróżniany na tym festiwalu – za „Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisany” Wojciecha Jerzego Hasa, „Pożegnanie jesieni” Filipa Zylbera oraz „Horror w Wesołych Bagniskach” Andrzeja Barańskiego.

Na planie filmowych wielokrotnie współpracował m.in. z Filipem Bajonem („Wahadełko”, „Magnat”, „Aria dla atlety”), Juliuszem Machulskim („Vabank” i „Vabank II, czyli riposta”) oraz Mariuszem Trelińskim („Pożegnanie jesieni”, „Łagodna”). W latach 90-tych stworzył oprawę scenograficzną do tak dużych produkcji filmowych jak „Psy” Władysława Pasikowskiego, „Bandyta” Macieja Dejczera, „Fuks” Macieja Dutkiewicza czy „Chopin. Pragnienie miłości” Jerzego Antczaka.