Andrzej Chyra

Andrzej Chyra (ur. 27 sierpnia 1964 r. w Gryfowie Śląskim) – aktor i reżyser.

 

Andrzej Chyra ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, na Wydziale Aktorskim w 1987 roku, a następnie w 1994 r. na Wydziale Reżyserii. Jest jednym z najbardziej popularnych współczesnych polskich aktorów. Laureat Specjalnej Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za całokształt twórczości.

W początkach swojej kariery zagrał w „Przedwiośniu” Filipa Bajona, „Pieniądze to nie wszystko” Juliusza Machulskiego, „Zmruż oczy” Andrzeja Jakimowskiego czy „Wyroku na Franciszka Kłosa” Andrzeja Wajdy. W filmie „Dług” w reżyserii Krzysztofa Krauzego stworzył niezapomnianą rolę szantażysty, za którą otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz Nagrodę Orła, a za rolę w „Komorniku” w reżyserii Feliksa Falka otrzymał drugiego w swojej karierze Orła, Złotą Kaczkę oraz nagrodę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Zagrał świetne role u największych współczesnych twórców kina polskiego: w „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” Marka Koterskiego, „Katyniu” Andrzeja Wajdy, „Spondoringu” Małgorzaty Szumowskiej. Za rolę w filmie „Carte Blanche” został uhonorowany nagrodami na festiwalach filmowych w Chinach, Nowym Yorku, Buenos Aires, a za rolę w filmie „W Imię…” nagrodą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Andrzej Chyra jest wykształconym i pracującym w zawodzie reżyserem, twórcą doskonałych oper: "Graczy" Szostakowicza-Meyera w Operze Bałtyckiej, "Carmen" Bizeta w Teatrze Wielkim, "Czarodziejskiej góry". Za realizację tej ostatniej został doceniony Nagrodą im. Konrada Swinarskiego.