Aleksander Fogiel

Aleksander Fogiel (ur. 26 lutego 1910 r. w Siedlcach, zm. 17 stycznia 1996 r. w Łodzi) – aktor teatralny i filmowy, reżyser, dyrektor teatrów, scenograf, dekorator teatralny.

Pochodził z rodziny kolejarskiej. Po ukończeniu Technikum Kolejowego w Siedlcach oraz kursu Miejskiej Szkoły Rysunku i Zdobnictwa w Warszawie rozpoczął pracę jako scenograf.

Jako aktor debiutował na scenach teatrów Wojska Polskiego, w których występował aż do zakończenia II wojny światowej, pracując w nich jednocześnie jako aktor, scenograf i autor sztuk. Pracę w teatrze godził z pracą na kolei. Po wojnie współpracował z wieloma teatrami w Polsce, m.in. we Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi. W Szczecinie zakładał i kierował Teatrem Lalki i Aktora „Pleciuga”.

Jego filmowym debiutem była rola Apostoła w filmie Czesława Petelskiego „Baza ludzi umarłych”. W sumie zagrał w ponad 100 filmach – do najbardziej znanych należą: „Krzyżacy” Aleksandra Forda, „Nikt nie woła” Kazimierza Kutza oraz „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć” Sylwestra Chęcińskiego, gdzie wcielił się w postać Sołtysa.