Agnieszka Holland

Agnieszka Holland (ur. 28 listopada 1948 r. w Warszawie) – reżyserka filmowa i teatralna, scenarzystka filmowa i aktorka.

Pochodzi z rodzinny dziennikarskiej. W 1971 roku skończyła studia na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Jej reżyserski debiut „Aktorzy prowincjonalni” został wyróżniony nagrodą FIPRESCI na festiwalu w Cannes. Od 1981 roku mieszka i pracuje na Zachodzie, gdzie powstały takie filmy jak „Olivier, Olivier”, „Europa, Europa” czy „Całkowite zaćmienie”.

Jej produkcje były wielokrotnie nagradzane na festiwalach międzynarodowych, m.in. w Cannes, Berlinie, czy Montrealu. Była też trzykrotnie nominowana do Oscara – w 1985 za „Gorzkie żniwa”, w 1991 za „Europa, Europa”, w 2011 za „W ciemności”.

Jest autorką scenariuszy do filmów swoich oraz innych reżyserów, w tym Andrzeja Wajdy (m.in. „Bez znieczulenia”, „Danton” i „Korczak”). Od lat 90-tych zajmuje się reżyserią seriali, głównie dla amerykańskich stacji telewizyjnych („Prawo ulicy”, „Dochodzenie”).