Agata Kulesza

Agata Kulesza (ur. 27 września 1971 w Szczecinie) – aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna

 

W 1994 ukończyła z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Zaraz po studiach zaczęła pojawiać się w polskich i niemieckich serialach telewizyjnych. Zadebiutowała również w filmie fabularnym „Człowiek z…” Konrada Szołajskiego oraz na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie. Pierwszym przełomem okazał się film „Moje pieczone kurczaki” w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej, który przyniósł aktorce nagrodę za główną rolę kobiecą na Festiwalu Młodzi i Film w 2002 roku.

Uznana za jedną z najbardziej utalentowanych współczesnych aktorek. Ceniona przez krytyków i uwielbiana przez publiczność. Każda z jej ról odkrywa nowe oblicze i pokazuje wszechstronny talent. Znakomicie sprawdza się w skomplikowanych, dramatycznych rolach, jak i w komediowych kreacjach. Laureatka czterech Orłów oraz nagrody Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles za wybitną rolę Wandy Gruz w oscarowej „Idzie” Pawła Pawlikowskiego.

Agata Kulesza występuje również w międzynarodowych produkcjach jak „True Crimes” Alexandrosa Avranasa czy „Niewinnych” Anne Fontaine. Kolejny raz pojawiła się również u Pawła Pawlikowskiego w „Zimnej Wojnie”. Film zdobył uznanie międzynarodowych krytyków i otrzymał nominację do Oscara w aż trzech kategoriach.