Takiego weekendu jeszcze nie było! Z okazji 2. rocznicy członkostwa w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO i przypadającego 27 października Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego blisko dwadzieścia podmiotów związanych z filmową Łodzią zaprosiło mieszkańców i gości na projekcje, warsztaty, spotkania i filmowy koncert.

 

Weekend rozpoczłą się w piątkowy poranek w Muzeum Kinematografii seansem „Wszystko na sprzedaż” Andrzeja Wajdy  w ramach cyklu „Polski punkt widzenia – malarskość filmu”. Program promuje wiedzę o arcydziełach polskiej kinematografii zainspirowanych malarstwem; uczestnicy poznają dzieje sztuki i historię filmu. Seansowi towarzyszyło spotkanie, które poprowadził dr Maciej Dowgiel, oraz warsztaty twórcze. Wstęp jest bezpłatny.

Także w piątek Katedra Mediów i Kultury Audiowizualnej, świętująca w tym roku swoje 60-lecie, w ramach cyklu „Absolwenci” zorganizowała spotkanie otwarte z Katarzyną Gromadzką i Agnieszką Kowalewską-Skowron, poświęcone karierze zawodowej w branży medialnej i filmowej, a Wytwórnia Filmów Oświatowych z okazji 70-lecia działalności pokazała swoje największe przeboje i zaprosiła dzieci i młodzież na warsztaty ekologiczne z animacji oraz z realizacji produkcji filmowej.

W sobotę 26 października spragnieni aktywnego odpoczynku na powietrzu mogli wybrać się na filmowy spacer. Poprowadził go Maciej Kronenberg z Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju „REGIO”. Spacer zakończył się w Hotelu Stare Kino/ Old Cinema Residence, w którego restauracji przez cały weekend czekały na gości filmowe dania. W niedzielę 27 października można było natomiast wybrać się do hotelowego kina na analogowy pokaz filmu „Miś” w reż. Stanisława Barei.

Specjalną ofertę na filmowy weekend miały EC1 Łódź i mieszczące się w nim Narodowe Centrum Kultury Filmowej, które jest operatorem projektu „Łódź Miasto Filmu UNESCO” .

Najmłodsi wraz z rodzicami mogli wziąć udział w warsztatach animacji z łódzkim Momakinem oraz z katowicką artystką i animatorką kultury Joanną Bronisławską; na nieco starszych uczestników czekały warsztaty stereofotografii, a na fanów mediów społecznościowych – prawdziwa gratka – warsztat z The Kissinger Twins, autorami pierwszego interaktywnego filmu na Instagramie: @Sufferosa.

 

 

 

Fani komiksu mogli odwiedzić wystawę „Sztuka DC. Świt superbohaterów” w towarzystwie Reeda Tuckera, autora książki „Mordobicie. Wojna superbohaterów. Marvel kontra DC”.

 

W sobotę 26 października o 20.00 w EC1 zaśpiewała Stanisława Celińska z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko. Podczas koncertu w Łodzi artyści wykonali utwory z płyt „Atramentowa” i „Malinowa” oraz piosenkę-niespodziankę z okazji 2. rocznicy przyjęcia Łodzi do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.

 

 

Nie zabrakło też projekcji: w piątek można było zobaczyć zwycięzcę tegorocznych wrocławskich „Nowych Horyzontów”, wyprodukowany w Bristolu Mieście Filmu UNESCO film „Przynęta” w reżyserii Marka Jenkina; a w niedzielę: odbyła się kolejna odsłona KinoTechniki – cyklu współorganizowanego przez NCKF, Centrum Nauki i Techniki oraz Against Gravity: „My Generation” z  Michaelem Cainem.

 

 

 

W programie weekendu nie zabrakło oferty PWSFTviT. W sobotnie popołudnie w Kinie Szkoły Filmowej wyświetlono pełnometrażowy debiut Kaliny Alabrudzińskiej „Nic nie ginie” oraz wybór najnowszych i najlepszych etiud studenckich.

Dom Literatury zorganizował natomiast spotkanie z Darkiem Foksem, redaktorem antologii polskich wierszy filmowych „Zawrót głowy”, wydanej nakładem Narodowego Centrum Kultury Filmowej. Po spotkaniu odbył się pokaz filmu „Metropolis” w reż. Fritza Langa; poprzedził go wstęp Adama Pawłowskiego z Łódzkiego Klubu Miłośników Fantastyki „Logrus”.

Program wydarzeń zamknął pokaz „This Magnificent Cake!” w reżyserii Emmy De Swaef i Marca Jamesa Roelsa w pubie Pop’n’Art na Placu Wolności.

Przez cały weekend w EC1 można było oglądać wystawę kostiumów z kolekcji Łódzkiego Centrum Filmowego. Na łodzian czekały też bilety do kina Kinematograf w specjalnej zniżkowej cenie – wystarczyło podać hasło „Ucho od śledzia”. Hotel Double Tree by Hilton, na którego fasadzie widnieje kadr z „Zakazanych piosenek” – pierwszego powojennego polskiego filmu, nakręconego w łódzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych, oferował natomiast 25% zniżki na filmowe koktaile.