Grudzień to czas podsumowań, dlatego zapraszamy na krótki opis działań podjętych w 2021 roku w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO .

Jedną z inicjatyw realizowanych obecnie w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO jest Łódzka Aleja Gwiazd, która liczy już sobie ponad 20 lat i składa się obecnie z 87 gwiazd. W ciągu roku Aleja powiększyła się o 5 nowych gwiazd poświęconych wybitnym osobistościom ze świata filmu: nieżyjącego reżysera Andrzeja Żuławskiego, Mai Komorowskiej, Agaty Kuleszy, Kingi Dębskiej, Andrzeja Chyry. Uroczystościom odsłonięcia gwiazd towarzyszyły otwarte spotkania z uhonorowanym artystami lub jak w przypadku gwiazdy Andrzeja Żuławskiego – spotkanie wspominkowe.

 

W roku 2021 ruszyła nowa inicjatywa promująca Łódź filmową - Szlak Łodzi Miasta Filmu. Szlak pozwala odkryć i promować filmowe dziedzictwo Łodzi. Filmową Łódź będzie można poznać korzystając z propozycji miejskich spacerów lub samodzielnie eksplorować miasto wg. tytułów filmów lub listy filmowych lokacji dostępnych stronie internetowej szlaku. Pierwsze spacery odbyły się we wrześniu, a ich tematem była Łódź Oscarowa. Więcej o projekcie na podstronie.

Z okazji 80. rocznicy urodzin Krzysztofa Kieślowskiego została zrealizowana w EC1 Łódź wystawa Bez końca. Dialogi Krzysztofa Kieślowskiego. Odwiedzający mogli zobaczyć m.in. kamery i aparaty fotograficzne, których używał Kieślowski, a także szereg oryginalnych dokumentów, scenariuszy, plakatów czy fotosów z filmów. Wystawie towarzyszyło szereg wydarzeń miedzy innymi pokaz filmów Bez końca, czy Still Alive. Film o Krzysztofie Kieślowskim (spotkanie z twórcami Marią Zmarz-Koczanowicz i Stanisławem Zawiślińskim), a także międzynarodowa konferencja Illuminating the Archives – Film Archives Alive and Their Audiences, która odbyła się w Sokołowsku i częściowo online, a poświęcona była pracy archiwistów, kuratorów i badaczy filmowych.

W ramach współpracy międzynarodowej gośćmi Łodzi byli reprezentanci partnerskich Miast Filmu UNESCO : Poczdamu i Valladolid. Koordynatorzy z Łodzi uczestniczyli w konferencji miast kreatywnych filmu przy okazji 66. Międzynarodowego Festiwalu Seminci w partnerskim Mieście Filmu Valladolid.

22 listopada w EC1 Łódź odbyła się debata Miasto Przyszłości. Miasto kreacji z udziałem przedstawicieli pięciu polskich Miast Kreatywnych UNESCO: Krakowa – Miasta Literatury, Katowic – Miasta Muzyki, Wrocławia – Miasta Literatury, Łodzi – Miasta Filmu, Gdyni – od niedawna także Miasta Filmu oraz Bydgoszczy aspirującej do tytułu Miasta Kreatywnego. Przedstawiciele Miast Kreatywnych dyskutowali o roli miast w kształtowaniu teraźniejszości i przyszłości, a także o wyzwaniach, jakie stawia przed życiem kulturalnym współczesność i takie zjawiska, jak pandemia, kryzys klimatyczny, radykalizacja życia politycznego, przemiany technologiczne w obszarze kultury cyfrowej, chroniczny brak czasu i konkurowanie o uwagę. Cała debata jest dostępna tutaj.

Łódź Miasto Filmu Unesco zostało partnerem „Przewodnika po filmowej Łodzi” autorstwa  Macieja Kronenberga i Krzysztofa Olkusza. Przewodnik to aż 384 strony, 11 rozdziałów, ponad 250 tytułów filmowych, 9 tras spacerów, a także 2 trasy poświęcone łódzkim pałacom. Książka jest dostępna w łódzkich księgarniach i Centrum Informacji Turystycznej (Piotrkowska 28a). Już 28 grudnia o godzinie 17.00 w EC1 Łódź odbędzie się spotkanie z autorami, na które serdecznie zapraszamy!