Tuż przed końcem roku, 29 grudnia ruszają projekcje w nowo wybudowanych salach kinowych Narodowego Centrum Kultury Filmowej. Na początek, w przerwie między świętami zobaczymy przedpremierowo gorące tytuły tego sezonu: „Kosa” Pawła Maślony – laureata gdyńskich Złotych Lwów, „Strefę interesów” Jonathana Glazera uhonorowaną nagrodą Grand Prix festiwalu w Cannes oraz „Akademię Pana Kleksa” Macieja Kawulskiego.

Kino Narodowego Centrum Kultury Filmowej to nowoczesny obiekt, w którym mieszkańcy Łodzi będą mogli zapoznać się z szeroką ofertą filmową. Kino składa się z trzech nowoczesnych i komfortowych sal, których nazwy nawiązują do dawnych łódzkich kin: Odeon, Urania, Luna. Odeon - największa sala może pomieścić 169 osób, natomiast dwie mniejsze sale posiadają 49 miejsc.
Wszystkie sale wyposażone są w najwyższej jakości sprzęt projekcyjny i dźwiękowy (system dźwięku przestrzennego Dolby Surround 7.1) oraz nowoczesny system sceniczny i multimedialny. Odeon zaopatrzony jest także w projektory analogowe 35mm. W repertuarze kina znajdą się projekcje filmów z bieżącej dystrybucji kinowej – wszystkie gatunki i rodzaje kina polskiego i światowego, pełnometrażowe fabuły i dokumenty, krótkie metraże, animacje.

Projekcje filmowe, to nie wszystko, bowiem dzięki przystosowaniu sal do potrzeb wykładów i pokazów artystycznych spełniać będą dodatkowo funkcję kinowo–audytoryjną. Oprócz pokazów, planowane będą premiery z udziałem uznanych twórców: producentów, reżyserów, scenarzystów czy aktorów, a także przeglądy i specjalne pokazy dla grup. Wydarzenia tego typu towarzyszyć będą zarówno premierom polskich filmów komercyjnych, jak i tych koprodukowanych przez Łódzki Fundusz Filmowy.

Sale kinowe to idealna przestrzeń do realizowania wielu projektów o charakterze edukacyjnym. Przykładem może być Akademia Filmu Światowego (dwuletni kursem historii filmu), którą NCKF chciałby zorganizować we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty, a która jest. W EC1 mogą zagościć również festiwale filmowe i takie przeglądy jak: Nowe Horyzonty, Afrykamera, Pięć smaków, Tydzień kina niemieckiego, Etiuda & Anima i wiele innych.

– W salach kinowych Narodowego Centrum Kultury Filmowej nasi goście będą mogli poznawać klasykę światowego kina, filmy niedostępne w multipleksach i twórczość najwybitniejszych reżyserów współczesnego kina. Dzięki powiązaniu pokazów z wystawami filmowymi i działalnością centrum edukacji audiowizualnej NCKF-u widzowie otrzymają kompleksową ofertę filmową na najwyższym poziomie merytorycznym i technicznym. Oczywiście nie zabraknie precyzyjnie wyselekcjonowanych filmów z bieżącej dystrybucji oraz dzieł z krążących po Polsce festiwali i przeglądów. Kino NCKF stanie się też domem dla lokalnych inicjatyw filmowych i salą pokazów premierowych dla filmów wyprodukowanych przez Łódzki Fundusz Filmowy – mówi Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.

Mijający rok był dla Łodzi filmowej intensywny i owocny – odbyły się liczne festiwale i wydarzenia filmowe; Szkoła Filmowa uroczyście obchodziła swoją 75. rocznicę; w październiku otwarto część wystawową i edukacyjną Narodowego Centrum Kultury Filmowej – dwie wystawy stałe: "Kino Polonię" i "Materię kina" oraz pięć pracowni: efektów specjalnych, telewizyjnego, dźwięku, animacji poklatkowej i postprodukcji.

Warto zaznaczyć, że tym roku mija 6 lat odkąd Łódź została uhonorowana tytułem Miasta Filmu UNESCO, a tym samym wstąpiła do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. W gronie Miast Filmu jest obecnie 26 miast z 18 krajów z całego świata. Jednym z naszych głównych celów jako Miasta Filmu jest dbałość i upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie filmowym Łodzi.

Repertuar kina dostępny jest na stronie: https://ec1lodz.pl/narodowe-centrum-kultury-filmowej/repertuar-kina