W połowie października NCKF otwiera dwie wystawy stałe „Kino Polonia” - największą ekspozycję w Polsce poświęconą polskiej kinematografii  i  „Materię kina”, która będzie opowiadać o filmie przez proces jego powstawania – od inspiracji i scenariusza, przez wybór ekipy filmowej i obsadę aktorską, po premierę i udział w festiwalach.

Obie wystawy są ściśle powiązane z edukacją filmową. Przygotowywane są studia: efektów specjalnych, telewizyjne, dźwięku, animacji poklatkowej i postprodukcji. Będą z nich korzystać dzieci i młodzież, rodziny i grupy znajomych, amatorzy i profesjonaliści.

Jeszcze w tym roku mają być otwarte trzy kinowe sale (jedna na ok. 170 miejsc i dwie po 49 foteli). Wszystkie zostały wyposażone w wysokiej jakości sprzęt projekcyjny i dźwiękowy, a największa – w projektory 35 mm. W salach kinowych, oprócz pokazów repertuarowych, odbywać się będą premiery filmowe, pokazy specjalne, projekcje festiwalowe, przeglądy i akademie (zarówno kina światowego, jak i w powiązaniu z wystawą Kino Polonia – filmu polskiego).

Bilety na wystawy są dostępne na stronie EC1 oraz w kasach NCKF (ul. Targowa 1/3).

 

 

Narodowe Centrum Kultury Filmowej działa w łódzkim kompleksie EC1, jednej z największych instytucji kulturalnych w Polsce, zlokalizowanej w niezwykłej przestrzeni zrewitalizowanej elektrowni. Centrum jest jednym z największych w tej części Europy ośrodkiem kulturalnym i edukacyjnym poświęconym kulturze filmowej.

Narodowe Centrum Kultury Filmowej jest instytucją współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Łódź.