12 października 2023 roku odbyło się oficjalnego otwarcie części wystawowej i edukacyjnej Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi - dwóch wystaw stałych"Kino Polonia" i "Materia kina" oraz pięciu pracowni edukacyjnych.

Podczas uroczystości przemówienia wygłosili: Hanna Zdanowska - Prezydent Miasta Łodzi, Jarosław Czuba - dyrektor generalny w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Błażej Moder - Dyrektor EC1 Łódź - Miasto Kultury w Łodzi i Rafał Syska - Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Na otwarcie przybyły tłumy, wśród nich przedstawiciele środowiska filmowego z całego kraju, a także reprezentanci polskich i zagranicznych Miast Kreatywnych UNESCO: Katowic, Gdyni, Poczdamu, Valladolid, Terrassy, Galway i Sarajewa.

– Nie unikamy klasycznych dla muzeów kina form przedstawieniowych, ale za cel postawiliśmy sobie audiowizualny spektakl – mówi Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. – U nas film manifestuje się w wielkoformatowych projekcjach, w klipach wyświetlanych na monitorach i w interaktywnych stanowiskach edukacyjnych. Nie jest zastępowany ekspozycją wydruków ściennych i gablot wypełnionych pamiątkami w postaci sztucznych wąsów i statuetek Oscara. Dwa dominujące kolory architektury wystawy – biel i czerń – sprawiają, że to dopiero film wyświetlany na membranach, ścianach, w ekranach telewizorów staje się obiektem najważniejszym.

W centrum udostępniono dwie wystawy stałe: "Kino Polonię" będącą opowieścią o ponad 120-letniej polskiej kinematografii, od jej prapoczątków po dzień dzisiejszy (kuratorem wystawy jest Piotr Kulesza) i "Materię kina" prezentującą proces powstawania filmu – od inspiracji i scenariusza, przez wybór ekipy filmowej i obsadę aktorską, po premierę i udział w festiwalach (kuratorem "Materii kina" jest Adam Uryniak). Uruchomiono także pięć studiów edukacji filmowej: efektów specjalnych, telewizyjnego, dźwięku, animacji poklatkowej i postprodukcji.

– Dzisiejszy dzień jest kolejnym pięknym rozdziałem w historii Łodzi filmowej i miasta kreatywnego sieci UNESCO – podsumował Błażej Moder, dyrektor „EC1 Łódź – Miasto kultury". Losy powstania Narodowego Centrum Kultury Filmowej przypominają scenariusze filmów z gatunku kina akcji, przygody i thrillera. Z tego powodu trudno opisać emocje towarzyszące otwarciu wystawy „Kino Polonia”, która jest sercem NCKF. Jestem przekonany, że naszą opowieść o historii polskiej kinematografii pokochają widzowie w każdym wieku z każdego zakątka Polski, a także goście z zagranicy.

Fot. Marta Woźniak

___
Projekt Narodowe Centrum Kultury Filmowej - rozwój funkcji i usług oferowanych przez EC1 Łódź - Miasto Kultury w Łodzi, dofinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020.