Muzeum Kinematografii w Łodzi z dumą prezentuje nową publikację "Nakręcone w Łodzi" autorstwa Anny Michalskiej i Jakuba Wiewiórskiego.

 

„– Pan to sam tak urządzał?” – pyta bohater "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, Karol Borowiecki, zwiedzając pałac Müllera. „– Ja za to sam płaciłem” – odpowiada fabrykant.
„Łódź, k…!” przeklina Adaś Miauczyński przed wejściem na dworzec Łódź Kaliska w filmie "Ajlawiu"
Marka Koterskiego. „Nie kop pana, bo się spocisz” karci dziecko Beata Tyszkiewicz w "Kingsajz" Juliusza Machulskiego.

Gdzie kręcono te kultowe sceny? W Łodzi. Co łączy Warszawę, Berlin, Wiedeń czy Paryż z Łodzią? Łódź grała każde z tych miast.
Filmowe życie mają pofabrykanckie pałace i kamienice, parki, dziedzińce i podwórka, tłoczne dworce i prywatne mieszkania – nie sposób zliczyć, w ilu miejscach w słychać było charakterystyczny dźwięk klapsa rozpoczynający kręcenie ujęcia.

"Nakręcone w Łodzi" to książka, która opowiada historię HollyŁodzi z perspektywy lokacji planów filmowych. W publikacji, wydanej przez Muzeum Kinematografii. Anna Michalska i Jakub Wiewiórski opisują 153 filmy fabularne nakręcone w łódzkich plenerach.

Autorzy przedstawiają plenery i wnętrza, opisują kulisy powstawania filmów, ich odbiór wśród widzów i krytyków oraz rozmaite łódzkie konteksty. Rozmawiają z reżyserami, scenografami, operatorami, aktorami i producentami, a także ze szczęśliwcami spoza branży, którym udało się wejść na plan. Odkrywają wiele ciekawostek dotąd nieznanych i zabierają Czytelnika w podróż do filmowej Łodzi.