W maju łódzka Aleja Gwiazd wzbogaciła się o 88. gwiazdę, która uhonorowała 55 lat aktywnej działalności Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Uroczyste odsłonięcie gwiazdy odbyło się 14 maja przy ulicy Piotrkowskiej 77.

 

Stowarzyszenie Filmowców Polskich to wyjątkowa organizacja filmowa stojąca na straży praw filmowców, skupiająca w swoich szeregach blisko 1900 członków, ludzi wszystkich zawodów filmowych – reżyserów, operatorów, animatorów, montażystów, scenarzystów, charakteryzatorów, kostiumografów, scenografów, dekoratorów wnętrz, kompozytorów, reżyserów oraz operatorów i montażystów dźwięku, specjalistów od efektów specjalnych, kaskaderów, aktorów, kierowników produkcji, producentów, pracowników twórczych i techniczno-twórczych branży filmowej, a także krytyków, historyków i publicystów filmowych.

Stowarzyszenie powstało w 1966 roku dzięki wysiłkom m.in.: Jerzego Topelitza, Wandy Jakubowskiej, Stanisława Wohla, Edwarda Zajicka, Aleksandra Forda.

Na przestrzeni lat na stanowiskach kierowniczych SFP zasiadali tacy wybitni twórcy filmowi, jak: Jerzy Kawalerowicz, Andrzej Wajda, Janusz Majewski, Krzysztof Zanussi, Tadeusz Chmielewski, Krzysztof Kieślowski.

Stowarzyszenie Filmowców Polskich powołało do życia najważniejsze instytucje filmowe, tj.: Łódzką Szkołę Filmową, Przedsiębiorstwo Filmowe Film Polski, Wytwórnie Filmów Fabularnych w Łodzi i Wrocławiu, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Wytwórnię Filmów Oświatowych czy studio filmowe Se-Ma-For.
Budując tym samym system polskiej edukacji i produkcji filmowej, a więc i siłę polskiej kinematografii.

Stowarzyszenie od samego początku walczyło o prawa polskich filmowców, nie uginało się pod naciskami politycznymi – dzięki nim wiele ocenzurowanych tytułów powróciło na kinowe ekrany w oryginalnej wersji. Kamery Stowarzyszenia dokumentowały wydarzenia w Stoczni Gdańskiej i podczas stanu wojennego, a ich fundusze często przeznaczano na pomoc rodzinom internowanych opozycjonistów. Instytucja miała nie tylko swój udział w walce o wyzwolenie kinematografii, ale aktywnie ją budowała, kiedy nadszedł czas reform ustrojowych.

W ostatnich pięćdziesięciu latach Stowarzyszenie Filmowców Polskich inicjowało najważniejsze zmiany i reformy w obszarze kinematografii. Z inicjatywy Stowarzyszenia powstała reforma prawa autorskiego, nowoczesna ustawa o kinematografii czy obecnie procedowana ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego oraz implementacja dyrektywy o prawie autorskim.

Stowarzyszenie działa od 55blat. Dziś, pod kierownictwem Jacka Bromskiego, zajmuje się przystosowywaniem polskiego przemysłu filmowego do zmieniających się czasów – finansuje nowatorskie produkcje nagradzane na międzynarodowych festiwalach, wspiera debiutantów, zajmuje się kodyfikacją prawa autorskiego w dobie Internetu, chroni ludzi wykonujących zawody filmowe, promuje kulturę filmową na całym świecie, nagradza zasłużonych filmowców, zajmuje się przystosowaniem filmowym seniorów i młodzieży.

Odsłonięcie gwiazdy było ukoronowaniem obchodów 55 lat intensywnej i owocnej działalności Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Po uroczystości odbyło się otwarte spotkanie z Jackiem Bromskim, które poprowadził Tomasz Raczek.

Fundatorem gwiazdy Stowarzyszenia Filmowców Polskich jest Miasto Łódź w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO.