18 kwietnia 2024 roku o godz. 13:00 na ul. Piotrkowskiej 66 odbyło się odsłonięcie gwiazdy upamiętniającej Wytwórnię Filmów Oświatowych (WFO), instytucję z 75-letnią historią nieprzerwanej działalności w sercu polskiego filmu. To wyjątkowe wydarzenie jest hołdem dla najstarszej polskiej wytwórni filmowej, która stała się nieodłączną częścią „Łodzi filmowej” i wpisała się złotymi zgłoskami w annały polskiej kinematografii.

Tradycja i nowatorstwo WFO
Przez dziesięciolecia, Wytwórnia Filmów Oświatowych nie tylko dokumentowała rzeczywistość, ale i kształciła przyszłe pokolenia filmowców, będąc miejscem, gdzie wielu absolwentów Szkoły Filmowej w Łodzi mogło zrealizować swoje pierwsze projekty. WFO była przystanią dla tak wybitnych twórców jak Wojciech Jerzy Has, Krzysztof Zanussi czy Juliusz Machulski, dając początek karierom, które na zawsze zmieniły oblicze polskiego kina. Dzięki swojej działalności, Wytwórnia zgromadziła imponującą kolekcję blisko 5.000 filmów, zdobywając ponad 1.200 prestiżowych nagród festiwalowych, co świadczy o niezwykłej jakości i wartości produkowanych tu dzieł.
Łódzką „Oświatówkę” upodobali sobie szczególnie filmowcy-przyrodnicy, dzięki czemu przez długie lata była liderem w produkcji filmów tego typu. To tutaj zrealizował niemal wszystkie swoje filmy jeden z najwybitniejszych filmowców i fotografów przyrody – Włodzimierz Puchalski.

Edukacja filmowa w sercu działalności WFO
Współcześnie, WFO koncentruje swoje wysiłki na edukacji filmowej skierowanej do najmłodszych. Organizując warsztaty i zajęcia prowadzone przez doświadczonych filmowców, WFO przekazuje wiedzę i pasję kolejnym pokoleniom, otwierając przed nimi świat filmu. WFO jest również organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego, największego tego typu wydarzenia w Polsce, które jest świadectwem zaangażowania Wytwórni w promowanie filmów przyrodniczych i naukowych.

Gwiazda na ulicy Piotrkowskiej – symbol uznania
Odsłonięcie gwiazdy WFO w Łódzkiej Alei Gwiazd to nie tylko uhonorowanie jej dorobku, ale również przypomnienie o niezwykłej roli, jaką Wytwórnia odgrywała i wciąż odgrywa w kształtowaniu polskiego krajobrazu kulturalnego. To moment, który z pewnością zostanie zapamiętany nie tylko przez miłośników kina, ale przez wszystkich, dla których film jest ważną częścią życia.

Uroczystość odsłonięcia Gwiazdy oraz spotkanie z twórcami poprowadził filmoznawca Michał Dondzik.