Tegoroczny budżet konkursu, w kwocie 1 500 000 zł brutto, zostanie podzielony na realizację 10 filmów, które częściowo lub w całości powstaną na terenie Łodzi i województwa łódzkiego. Wśród najlepiej ocenionych tytułów znalazło się 5 projektów animowanych, 2 dokumentalne oraz 3 fabularne. Po przeprowadzeniu negocjacji i zawarciu umów, EC1 Łódź - Miasto Kultury zostanie koproducentem następujących filmów:

 

Filmy animowane

 

1. Innego końca nie będzie, reż. Piotr Milczarek, producent Fumi Studio Sp. z o.o.
Wkład koprodukcyjny w wysokości 15 300,00 zł netto.

Najnowszy projekt Piotra Milczarka to lekka, krótkometrażowa animacja opowiadająca o głupocie. Na film składa się pięć różnych fabularnie części. W każdej z nich autor opowie o sytuacjach, które na pierwszy rzut oka nie łączy prawie nic, jednak w szerszej perspektywie stanowią spójną całość, stanowiącą komentarz do społecznych zachowań.

 

2. Basia 2, reż. Marcin Wasilewski, producent GS Animation Sp. z o.o. Grupa Smacznego Sp. K.
Wkład koprodukcyjny w wysokości 184 700,00 zł netto.

Druga część 13-odcinkowej serii animowanej, będącej adaptacją książek autorstwa Zofii Staneckiej, z ilustracjami Marianny Oklejak. Główną bohaterką jest tytułowa Basia, rezolutna pięciolatka, która jak tysiące innych dzieci, ma głowę pełną pomysłów, czasem bywa niegrzeczna, kłóci się albo denerwuje, ale przede wszystkim uczy się życia i świata.

 

3. Safari Club, reż. Zuzanna Szyszak, producent Likaon Sp. z o.o.
Wkład koprodukcyjny w wysokości 60 000,00 zł netto.

Obraz opowiada historię dziewczyny, która pewnego wieczoru szykuje się na imprezę w tytułowym „Safari Club” – klubie, w którym ludzie upodabniają się do zwierząt zamieszkujących sawannę. Zwykłe z pozoru wyjście na miasto niespodziewanie przeradza się w walkę o przetrwanie.

 

4. Astra, reż. Michał Łubiński, producent Centrum Technologii Audiowizualnych
Wkład koprodukcyjny w wysokości 70 000,00 zł netto.

Obraz Michała Łubińskiego jest uniwersalną historią o siostrzanej miłości, wielkich przygodach i o nieuniknionych trudnościach życia. Główną bohaterką animacji jest 6-letnia Astra, która próbuje powstrzymać siostrę przed udziałem w niebezpiecznej misji. Kiedy jednak Anna potrzebuje pomocy, mała dziewczynka bez wahania sama wyruszy w kosmos".

 

5. Jesień, reż. Wojciech Sobczyk, producent Stowarzyszenie Kraków Film Klaster
Wkład koprodukcyjny w wysokości 80 000,00 zł netto.

Metaforyczna opowieść bazująca na obserwacji natury, odnoszącej się bezpośrednio do tytułowej pory roku, zarówno w sferze obrazu i dramaturgii, jak i w sferze znaczeniowej. Akcja filmu rozgrywa się w ciągu jednego jesiennego dnia. Projekt jest kontynuacją autorskiego cyklu (po „Wiośnie” i „Lecie”), kolejną rozprawą na temat natury człowieka i świata.

 

Filmy dokumentalne

 

6. Ostatnia wyprawa, reż. Eliza Kubarska, producent Braidmade Films PL Sp. z o.o.
Wkład koprodukcyjny w wysokości 100 000,00 zł netto.

Historia Wandy Rutkiewicz, jednej z najwybitniejszych himalaistek świata, pierwszej kobiety na świecie, która zdobyła K2 - najtrudniejszy z ośmiotysięczników i pierwszej osobie z Polski, która zdobyła Everest. Wraz z reżyserką ruszamy na wyprawę śladami Wandy do Nepalu, w miejsce jej ostatniej wyprawy. Spotykamy Szerpów, którzy znali kobietę, kontynuujemy podróż w klasztorach Tybetu. Po 25-latach od zaginięcia himalaistki podjęta zostaje próba odkrycia jej tragicznej biografii.

 

7. Łódź Kaliska, reż. Sławomir Grünberg, producent Fundacja LOGTV Films Polska
Wkład koprodukcyjny w wysokości 144 300,00 zł netto.

Zbiorowy portret jednej z najwybitniejszych grup artystycznych działającej w Polsce nieprzerwanie od ponad 40 lat - Łodzi Kaliskiej. Film jest oparty na scenach kręconych metodą „direct cinema”, formalnych wywiadach z członkami grupy oraz na wybranych archiwalnych materiałach filmowych i fotograficznych. Dla reżysera będzie to obraz o przyjaciołach, z którymi od lat 70. łączy go pasja do fotografii, sztuki oraz swoiste poczucie humoru i wzajemne zaufanie.

 

Film fabularne

 

8. Wariaci, reż. Jan Jakub Kolski, producent Wytwórnia Doświadczalna Sp. z o.o.
Wkład koprodukcyjny w wysokości 300 000,00 zł netto.

Najnowszy obraz jednego z najbardziej uznanych polskich reżyserów to historia Eryka i Karolki - pary złodziejaszków. Poznajemy ich w dniu, w którym wychodzą z więzienia. Pomimo dziwnej relacji starają się odnaleźć w nowej rzeczywistości, co z czasem doprowadza do zazdrości, ucieczki w naturę, kolejnych  napadów. Wszystko to z miłości. Tylko, że ani on, ani ona nie potrafią szczerze mówić o łączącym ich uczuciu. „Wariaci” to klasyczne kino drogi z tłem kryminalnym.

 

9. Lipstick on the Glass, reż. Kuba Czekaj, producent Centrala Distribution Sp. z o.o.
Wkład koprodukcyjny w wysokości 100 000,00 zł netto.

Międzynarodowa koprodukcja opowiadająca o drodze do poznania samego siebie i pragnienia wyzwolenia się ze schematów. Historia koncentruje się na kobiecej tożsamości, wciąż tłamszonej we współczesnym świecie. Szansę na odwrócenie patriarchalnego porządku męskiej dominacji może przynieść tylko nowe pokolenie wychowane w duchu wolności.

 

10. Pierwszy dzień wakacji, reż. Piotr Szczepański, producent Anagram Film Anna Pachnicka
Wkład koprodukcyjny w wysokości 200 000,00 zł netto.

Kameralna opowieść o weekendowym spotkaniu dwóch par w wynajętym domu na wsi. Cała czwórka zna się jeszcze z czasów studenckich. Z pozoru beztroski, wakacyjny wypad pod pretekstem świętowania czterdziestki, okaże się spotkaniem w sprawie zawarcia nietypowej umowy. Konfrontacja bohaterów podczas pobytu za miastem nieodwracalnie zmieni ich życie.