Łódź Miasto Filmu UNESCO wraz z Wrocławiem Miastem Literatury UNESCO zapraszają na premierowe spotkanie promujące książkę „Nikt nie woła, każdy pamięta. Filmowy Dolny Śląsk” Lecha Molińskiego i Jerzego Wypycha, wydaną przez Wydawnictwo Warstwy | Wrocławski Dom Literatury.

  • 15 czerwca, godz. 18.00
  • Audytorium w Centrum Nauki i Techniki EC1, ul. Targowa 1/3. Sugerowane wejście: od skrzyżowania ulic Tuwima i Dowborczyków.
  • Wstęp bezpłatny

 

„Nikt nie woła, każdy pamięta. Filmowy Dolny Śląsk”  to z jednej strony pierwsza książka w portfolio Warstw dedykowana kinu, z drugiej kolejny element układanki składającej się na większą opowieść o Dolnym Śląsku, jaką snujemy praktycznie od początku naszego istnienia. Tym razem wspólnie z autorami – Lechem Molińskim (tekst) i Jerzym Wypychem (zdjęcia) – zabieramy czytelników w podroż po regionie, a za przewodników służą nam historie z planów zdjęciowych, opowieści o lokalnych kinach, twórcach i goszczących na Dolnym Śląsku gwiazdach polskiego filmu.

Oto co o książce mówią sami autorzy:

Oddajemy w ręce Czytelniczek i Czytelników książkę, której ostateczna forma kształtowała się dość długo. Chcieliśmy, by była ona z jednej strony kompleksowym spacerownikiem po śladach dokonań sztuki filmowej w regionie Dolnego Śląska, a jednocześnie selektywnym i subiektywnym przewodnikiem przybliżającym jego kinematograficzne dziedzictwo i specyfikę. Film to słowo i obraz, dlatego przedstawiamy wzajemnie się dopełniające zestawienie tekstów i fotografii. Co ważne, zdjęcia tu ukazane nie sprowadzają się jedynie do funkcji ilustracyjnej, a są wizualną interpretacją przestrzeni opisywanych słowem, wynikiem podróży i eksplorowania filmowego wymiaru Dolnego Śląska. (Lech Moliński, Jerzy Wypych).

Prowadzenie: Diana Dąbrowska

Łódź Miasto Filmu UNESCO jest partnerem publikacji.

Książka będzie dostępna w kasach EC1.

Zapraszamy!